Ana Sayfa EREĞLİ, YAŞAM 25 Temmuz 2022 445 Görüntüleme

11 Yaşında Dedesinin Yanında Hem Saz Yapımını Öğreniyor Hem Saz Çalmasını

kardesleryaziicimasa

Tunceli Munzur ilçesinde, Munzur Ortaokulu’nda eğitim gören 11 yaşındaki Emir Kaan Avder, yaz tatilinde Konya’nın Ereğli ilçesinde saz ustalığı yapan dedesi Mehmet Averi’nin yanında çıraklık yaparak tatilini değerlendiriyor.

Ailesi ile birlikte Tunceli’de yaşayan 11 yaşındaki Emir Kaan Avder, yaz tatilini, Ereğli Yeni Sanayi Sitesi’nde saz ve bağlama imalat ve tamiri yapan dedesi Mehmet Avder’e yardımcı olarak geçiriyor. Her yaz tatilinde Ereğli’ye geldiklerinde dedesinin atölyesine gelerek burada hem dedesine yardım ettiğini, hem saz yapımını öğrendiğini söyleyen Emir Kaan Avder, müziğe merakının olduğunu da söyledi ve “Müziğe merakım var. Yeni yeni saz çalmayı öğreniyorum. Tatilde de dedemin yanında hem ona yardım ediyorum hem de saz ve bağlama yapımının inceliklerini öğreniyorum. Bir yandan da bağlama çalma konusunda kendimi geliştiriyorum” dedi.

Bağlama ustası dedesi Mehmet Averi ise, torununun çalışkan bir çocuk olduğunu söyledi ve yaz tatilini hem eğlenerek hem öğrenerek geçirdiğini söyledi.

trendmasa
sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster