Ana Sayfa TÜRKİYE 7 Mart 2023 139 Görüntüleme

14 Milyon Kişiyi İlgilendiren Borç Yapılandırması Paketi Mecliste

kardesleryaziicimasa

Cumhuriyet Tarihinin en kapsamlı borç yapılandırması paketi meclis genel kurulunda görüşülmeye başlandı. 14 milyon kişiyi yakından ilgilendiren düzenleme meclisten geçerse bu hafta yasalaşacak.

Cumhuriyet tarihinin en büyük borç yapılandırması olarak nitelendirilen ve içeriğinde vergi dairelerine olan 2 bin liranın altı tüm borçların silineceği yapılandırma paketi meclis gündeminde. Sigorta primleri, öğrenim kredisi, köprü ve otoyol geçiş cezalarını da taksitle ödeme imkanı sağlayacak olan düzenlemede, borçların peşin ödenmesi halinde yurtiçi ÜFE tutarının yüzde 90’ından, idari para cezaları peşin ödenirse asıl alacaktan yüzde 25’inden vazgeçilecek.

Düzenlemenin yasalaşmasından sonra sürücülerin alkol, uyuşturucu, ölümlü ve yaralamalı trafik kazaları, drift ve aday sürücülük halleri dışındaki ihlallerden kaynaklı ceza puanları silinecek. Düzenlemenin yasalaşmasından sonra ayrıca vatandaşlar, vergi daireleri, gümrük müdürlükleri, sosyal güvenlik kurumu, il özel idareleri ve belediye borçları da yapılandırılacak.

Düzenleme, 31 Aralık 2022 tarihinden önce işlenen fiillere ilişkin kamuya olan borçları kapsayacak.

trendmasa
sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster