Ana Sayfa EREĞLİ 28 Mart 2022 388 Görüntüleme

5 Milyon Metrekarelik Alana Kurulacak Olan Tesiste 3 Bin Kişi İstihdam Edilecek

kardesleryaziicimasa

Ereğli Belediyesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi tarafından yürütülen ortaklaşa proje ile hayata geçecek “Gıda Organize Sanayi” için protokol imzalandı.

İmzalanan protokol ile, Ereğli’nin, organik tarımın öncüsü olma yolunda ilk adım atılmış oldu. Organik tarım alanı ve bununla birlikte kurulacak olan gıda organize sanayisi ile Ereğli organik tarımın merkezi olacak ve ayrıca bu proje ile binlerce kişi istihdam edilecek.

Necmettin Erbakan Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu ve Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu tarafından imzalanan protokol ile ilk adımı atılan Gıda Organize Sanayi, Ereğli’ye bağlı Adabağ Mahallesi yakınlarında kurulacak. Kurulacak olan organik tarım alanı ve gıda organize sanayi ile Ereğli’de yaklaşık 3 bin kişiye istihdam sağlanmış olacak.

Protokol imza töreni için bir araya gelen Cem Zorlu ve Hüseyin Oprukçu, projenin Ereğli’ye hayırlı olmasını dilerken, protokol ile ilgili olarak değerlendirme yapan Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu, bütün gayretlerinin Ereğli için olduğuna dikkat çekti. Projenin, Ereğli’ye çok önemli bir üretim havzası kazandıracağını da söyleyen Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu, “Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından Ereğli Belediyesi’ne irtifak hakkı tesis edilen 5 Milyon 300 Bin metrekarelik bir alanın Ereğli’de organik tarıma açılması ile ilgili üniversite-Belediye işbirliğini temin ve tesis edecek bir protokolün imza programını gerçekleştirmenin mutluluğu içerisindeyiz. İnşallah atılan imzalar ile Ereğli’miz çok önemli bir üretim havzası hüviyetine katkı sağlanacak ve istihdam imkanı sağlayacak önemli bir alana kavuşacak. Bu alanın Belediyemize tesisi yoğun bir çaba ve gayretle oldu. Bu gayretimize destek veren öncelikle değerli Rektörümüz Sayın Cem Zorlu Bey’e, Cumhurbaşkanlığı İdari ve Mali İşler Başkanımız Sayın Metin Kıratlı Bey’e, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum Bey’e, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Uğur İbrahim Altay Bey’e ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ne düşünüyor, ne yapıyorsak da memleketimizin hayrına, milletin hayrına ve hemşerilerimizin geleceği için yapıyoruz. Ereğli’mize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Cem Zorlu: “Eğitim Yatırımlarımız Noktasında Ereğli Belediyesi Bütün İmkanlarını Seferber Ediyor”

Protokol imza töreninde bir konuşma yapan Necmettin Erbakan Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu ise, konuşmasında, Ereğli’ye yapılacak olan eğitim yatırımları noktasında Ereğli Belediyesinin tüm taleplere bütün imkanlarını seferber ettiğinin altını çizdi.

Organik tarım projesinin, Ereğli tarımına farklı bir bakış getireceğini de sözlerine ekleyen Zorlu; “Ereğli’deki üniversitemiz, kampüsümüz ile ilgili ne varsa, Belediyemizin ulaşabileceği, katkı sağlayacağı her alanda bize destek oluyor, bu nedenle ayrıca teşekkür ediyorum. Ereğli’de hem istihdam oluşacak hem de farklı bir tarım anlayışı gelecek. Organik tarım gerçekten katma değeri çok yüksek bir tarım, bizim derdimiz bu. İki önemli kurumun enerjisini bir araya getirdiğinde ne türlü bereketli ve hayırlı işlerin çıktığını bu projede görmüş olacağız. İnşallah hayra vesile olur ve bu bir başlangıç olur. Biz Necmettin Erbakan Üniversitesi olarak bilgi, birikimimizi Ereğli’miz için hangi alanda olursa olsun kullanmaya her zaman hazır olduk, olmaya devam edeceğiz. Bu protokolün Ereğli’mize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

İmza protokol töreninde Necmettin Erbakan Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Gönenci, Necmettin Erbakan Üniversitesi Ereğli Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Önder Türkmen, Necmettin Erbakan Üniversitesi Genel Sekreteri Abdullah Ecevit Öksüz, Ereğli Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özkoç ve STK Temsilcilerinden oluşan bir heyet de hazır bulundu.

 

 

 

trendmasa
sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster