Ana Sayfa EREĞLİ, YAŞAM 24 Ocak 2022 609 Görüntüleme

Ereğli Belediye Başkanı Oprukçu, Canlı Yayında Soruları Cevapladı

kardesleryaziicimasa

-EREĞLİ BELEDİYE BAŞKANI HÜSEYİN OPRUKÇU CANLI YAYINDA ÇALIŞMALARI ANLATTI
-OPRUKÇU, KAPALI PAZARDAN KÜÇÜK SANAYİ SİTESİNE; KENTSEL DÖNÜŞÜMDEN KAR TEMİZLEME ÇALIŞMALARINA KADAR BİRÇOK KONUDA SORULARI YANITLADI

(Haber: Mesut Şahin)

Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu, radyo sonix’te katıldığı canlı ayın programında soruları yanıtladı. Hüseyin Oprukçu, kar temizleme çalışmalarından kapalı pazara, yeni yapılacak olan sanayi sitesinden kentsel dönüşüme kadar birçok konuda merak edilen soruları yanıtladı. Ereğli Belediyesinin 2021 yılı çalışmalarına da değinen Oprukçu’nun açıklamalarından paragraflar şu şekilde:

-Belediye 2021 Yılı Yol Çalışmaları-

-“Ereğli belediyesi olarak 2021 yılında Ereğli genelinde 122 bin metre asfaltlama yaptık. 86 bin metrekare kilitli taş çalışması yaptık. Yaptığımız hizmetlerle şov yapmadık. 10 metre yapıp da 100 metre yapıyoruz demedik. Asfalt ve kilitli taş çalışmalarımıza ilkbaharın gelmesiyle devam edeceğiz. 2022 yılında da, 2021 yılından az olmamak şartıyla asfaltlama ve kilitli taş çalışmaları yapacağız”

-Karla Mücadele Çalışmaları

“Kara mücadele çalışmalarımızda Ereğli’de vatandaşlarımızı mağdur etmedik. Türkiye genelinde etkili olan fırtına ve yine Türkiye genelinde kapanan yollarla kıyaslandığında Ereğli Belediyesinin kar mücadelesinde başarılı olduğunu açıkça görüyoruz. Kaldı ki, Ereğli’de buzlanma ve kar kaynaklı bir kaza olmadı. Kar temizleme çalışmalarında 200 ton civarında tuz sarfiyatımız oldu. Tuz nedeni ile önümüzdeki günlerde oluşacak yol hasarlarında da hemen müdahale edebilecek malzememiz ve ekibimiz hazır”

“Kar yağışı nedeni ile yollarda mahsur kalan vatandaşlarımıza ve tedbir amaçlı olarak otogarda bekletilen yolcularımıza gece gündüz çay ve çorba servisimizi yaparak, üzerimize düşeni yerine getirdik”

“Ereğli Belediyesinin çalışmalarını ısrarla görmezden gelen, geçimini Hüseyin Oprukçu aleyhtarlığı üzerinden sağlayan sosyal medya trolleri var. Bu troller, Ereğli’ye olumsuzluk havası estirmek için yaptıkları sosyal medya paylaşımlarına gelen olumlu yorumları silerek Ereğli’ye olumsuzluk yansıtmaya çalışıyorlar”

-Deri Atölyesi ve OSB Çalışmaları-

“Ereğli’de kurduğumuz deri atölyesinde bugün itibari ile 30’un üzerine  çalışanımız var. Bu personellerimiz siparişleri yetiştirmeye çalışıyorlar. 25 tane de usta yetiştirici personel alımı yapılacak. Öte yandan, deri atölyemizde geliştirme çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hedefimiz, atölyede çalışan personelimizin sayısını 200’e çıkararak istihdamı artırmak”

“2013 yılında Ereğli Organize Sanayi alanımızda 158 hektarlık bir alanı kazandırdık ve yeni yatırımcılarımıza imkan sağladık. Bu alanda yeni yapılan yatırımcılarımız üretimlerine başladığı gibi, inşaat aşamasında olan yatırımlar da devam ediyor. Ereğli’nin sanayileşmesi yolunda ilerlemesi adına, şimdi 158 hektar alanı daha organize sanayi bölgemize kazandırıyoruz. Bakanımız Murat kurum Bey’in de onayıyla yeni alanımızı, şehrimizin sanayileşmesi yolunda Ereğli’mize kazandıracağız”

-Organik Tarım Alanı-

“Necmettin Erbakan Üniversitesi rektörümüz Cem Zorlu ile Ereğli’ye yapılacak eğitim yatırımları üzerine çalışmalar yürütüyoruz. Cem Zorlu Bey, Ereğli’ye eğitim yatırımları konusunda gerçekten hassas birisi ve kendisine de bu noktada teşekkür ediyorum. İlçemize yeni bir eğitim fakültesi yapılıyor ve bu fakülteyi eski bakanlarımızdan Ali Talip Özdemir yapıyor. Ereğli’de yükseköğrenimin gelişmesi ve Ereğli üniversitesine atılan her adımda katkısı olanlara teşekkür ediyorum. Şimdi de, Necmettin Erbakan Üniversitemiz ile birlikte bir organik tarım alanı üzerine çalışmalar yürütüyoruz. Milli Emlak tarafından TOKİ’ye devredilen bir arsanın Ereğli Belediyemize tahsisi ile, NEÜ ile ortaklaşa bir proje yürüteceğiz ve bu organik tarım alanında da Ereğli’ye ayrı bir istihdam alanı oluşturacağız”

-Ereğli’ye Yeni Yapılacak Sanayi Sitesi ve Taşevler Restorasyonu-

Ereğli organize sanayi bölgemizin karşısındaki alanda devir ve tahsislerin tamamlanmasının ardından Ereğli Madeni Eşya ve sanatkarlar Odasının da içerisinde yer aldığı bir proje ortağı ile Ereğli’ye yeni sanayi sitesinin kazandırılması noktasında çalışmalarımızı başlatacağız. Biz, ne yapıyorsak Ereğli için yapıyoruz ve Ereğli’ye hizmet ve yatırım kazandırırken de siyasi görüşlere ve yöreciliğe önem vermedik. Kimseyi hizmetlerimizde ve çalışmalarımızda ayırmadık, ötelemedik”

Ereğli taşevlerde başlattığımız restorasyon çalışmasının tamamlanması ile, Ereğli’nin tarihi bir noktası olan taşevleri, uygunsuz davranışların yaşandığı bir yer olmaktan kurtaracağız. Burada yapacağımız restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından, burada yükseköğrenim gören öğrencilerimizin faydalanacağı bir yurt binası da tahsis edeceğiz”

-Kapalı Pazar Ne Zaman Açılacak?-

“Pandemi şartları nedeni ile vatandaşlarımızın, daha açık alanda alışveriş yaparak pandeminin yayılmasına en az şekilde maruz kalmaları için devreden çıkardığımız kapalı Pazar alanını, ısıtma sorunu da ortadan kaldırılmış şekilde en geç 3 ay içerisinde yeniden faaliyete geçireceğiz”

-Kentsel Dönüşüm Çalışmaları-

“Ereğlimzde kentsel dönüşüm çalışmalarının başladığını daha önce belirtmiştik. Kentsel dönüşüm alanında, ilgili firma değer tespiti yapmış. Yapılan değer tespitinde, Ereğli belediyesine kâr oranı bırakılacak şekilde fiyatlandırma yapılmış. İtiraz ettik. İkinci bir değer tespiti yapılmış ve buna da itiraz ettik.. Biz istiyoruz ki, kentsel dönüşümden Ereğli Belediyesine kâr bırakmak yerine, kentsel dönüşüm alanında mülkü olan vatandaşlarımızın mülküne biçilen değer artırılarak verilsin. Ve değer tespitlerine itirazlarımızla bunu da sağlamış olduk. Dönüşüm alanında mülkü olan vatandaşlarımızın mülklerinin kamulaştırılmasında belirlenen fiyat biraz daha üst rakamdan olacak”

-90 Dükkanlarda Yapılması Planlanan Çalışmalar-

“90 dükkanlarda yapmayı planladığımız dönüşüm ile Ereğli kent merkezindeki trafik sorununu çözeceğimize inanıyorum. Kent merkezinin karmaşık trafiği, ancak 90 dükkanlar bölgesine yapılacak bir katlı otopark ile çözülebilir. 90 dükkanlarda mülkü buluna vatandaşlarımıza sesleniyorum, dükkanlarını satmak isteyen vatandaşlarımıza paralarını hemen ödüyoruz. Satmak istemeyen ancak, dükkanına dükkan isteyen vatandaşlarımıza da dükkan tahsislerini yapacağız” dedi.

trendmasa
sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster