Ana Sayfa TÜRKİYE 25 Şubat 2023 138 Görüntüleme

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Yıkılan Binalarla İlgili 184 Şüphelinin Tutuklandığını Açıkladı

kardesleryaziicimasa

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Diyarbakır AFAD koordinasyon merkezinde gerçekleştirdikleri toplantının ardından yaptığı açıklamada, “Depremde yıkılan binalarla ilgili soruşturmada 7 bin 598 müstakil binada delil tespiti tamamlandı, 612 şüpheli hakkında adli işlem yapıldı, 184’ü tutuklandı.” dedi.

Diyarbakır’da enkaz kaldırma çalışmalarının, yıkılan binalarda tamamlandığını da söyleyen Bozdağ; enkaz altından kurtarılanlar ve vefat edenlerle ilgili kimliklendirme ve tedavi çalışmaların tamamlandığını bildiren Bozdağ, şu anda Diyarbakır’da vefat edip de kimliklendirilmesi yapılmayan hiçbir kişinin kalmadığı bilgisini paylaştı.

-Enkazlar, Tespit Yapılmadan Kaldırılmadı-

Enkazlarda bilirkişi delil tespitlerinin yapıldığına da dikkat çeken Bozdağ; adli soruşturmalara konu binalardaki delil tespitlerinin önemli ölçüde tamamlandığını ifade eden Bozdağ, şu anda Kahramanmaraş, Adıyaman, Hatay ve Malatya’da delil tespiti işlemlerinin ceza soruşturması kapsamında tamamlandığını, diğerleriyle ilgili delil tespit işlemlerinin de büyük bir gayretle devam ettiğini, önemli ölçüde oralarda sona yaklaşıldığını belirtti.

Bina enkazlarının bilirkişiler tarafından delil tespitlerinin yapılmada kaldırılmadığı sözlerini yineleyen Bekir Bozdağ, Ceza soruşturmasına konu olan binaların enkazları bilirkişiler ve cumhuriyet savcılarımızın gözetiminde delil tespiti yapılmadan, bilirkişilerce delil tespiti yapılmadan kaldırılmamıştır. Bundan sonra da delil tespiti yapılmadan hiçbir enkazı kaldırma söz konusu değil, aksi yönde beyanların hiçbiri gerçeği yansıtmıyor. Şu ana kadar cumhuriyet savcılıklarımızla beraber bu kapsamda 7 bin 598 müstakil binada bilirkişi incelemesi suretiyle delil tespiti yapıldı. Tabii bu kapsamda soruşturmalara baktığımızda, deprem bina soruşturmalarının dökümüne baktığımızda bugüne kadar 612 şüpheli hakkında adli işlem yapıldı. Bunlardan 184’ü hakkında tutuklama, 214’ü hakkında adli kontrol, 71’i hakkında yakalama kararı verildi. 55 kişi hakkında gözaltı kararı verildi, şu anda 2 kişi gözaltında. Hakkında işlem başlatılan kişilerden 16’sı da vefat ettiği için ona göre işlem yapıldı. Bunların sıfatlarına baktığımızda tutuklu olanların 79’unun müteahhit, 74’ünün yapı sorumlusu, 13’ünün yapı sahibi, 18’inin binada değişiklik yapanlar olduğunu görüyoruz. Adli kontrol kararı verilenlerin de 72’sinin müteahhit, 92’sinin yapı sorumlusu, 22’sinin yapı sahibi, 28’inin de binada değişiklik yapanlar olduğunu buradan ifade etmek isterim.” Dedi.

trendmasa
sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster