Ana Sayfa EREĞLİ, KÜLTÜR-SANAT, TÜRKİYE, YAŞAM 13 Şubat 2022 1047 Görüntüleme

Baharın Müjdecisi Cemre Düşmesi ve Cemre Düşmesi İle İlgili İnanışlar, Cemre Fırtınaları

kardesleryaziicimasa

İlkbaharın müjdecisi olarak bilinen cemrelerin düşmesine sayılı günler kaldı. İlk cemre

Şubat tarihinde havaya düşecek, sonra birer hafta ara ile suya ve toprağa düşecek. Son cemrenin toprağa düşmesi ile toprak ısınacak ve canlanacak. Böylelikle hem tarım hem bağ bahçe işleri de başlamış olacak. İlk cemre ise 20 Şubat tarihinde havaya düşecek.

Peki, ilkbaharın gelişini simgeleyen cemre nedir? Nasıl düşer? Cemre düşmesi neyi temsil eder?

Cemre, Arapça kökenli bir kelimedir ve “Ateş”, “kor”, “köz” gibi anlamlara gelir. Halk takviminde Kış günleri olarak bilinen ve Kasım günleri olarak adlandırılan yılın ilk yarının 100. Gününde meydana gelir. Cemre düşmesi halk arasında havaların ısınma hareketi olarak bilinir.

“Cemre Düşmesi” tabirinin, ısınmanın ay hareketlerinden kaynaklı olduğuna inanılır. 19-20 Şubat tarihinde havaya, 26-27 şubat tarihinde suya, 6-7 mart tarihlerinde toprağa düştüğüne inanılan cemre, genel kabulü ile, bu tarihlerde ani ısınmadan dolayı meydana gelen buhardır. Havaya düştüğü gün havada buharlanma, suya düştüğü gün su üzerinde buharlanma, toprağa düşüğü gün ise toprak üzerinde buhar görülür.

Son cemrenin toprağa düşmesi ile birlikte toprakta ısınma başlar, böylelikle de toprak bitkisel yaşama hazır hale gelir. Cemrenin toprağa düşmesi demek, bağ-bahçe işlerinin başlaması demektir.

-Cemre Düşmesi İle İlgili İnanışlar-

Cemrelerden ikincisi havaya düştüğünde su üzerinde siyah böceklerin görülmeye başlandığına inanılır. (Cemrenin suya düşmesinden sonra su üzerinde görülen bu böceğin kurbağa yavrusu  olduğu anlaşılmıştır). Cemrenin toprağa düşmesi ile birlikte toprak tan bir böceğin çıktığına da inanılır. Cemre böceği olarak da adlandırılan, kırmızı renkli, üzerinde siyah benekler olan bu böceğin, cemrenin toprağa düşmesi ile birlikte topraktan yeryüzüne çıktığı gözlenmiştir.

-Cemre Fırtınaları-

Şubat ayının 20’si itibari ile birer hafta arayla havaya, suya ve toprağa düşen cemre, beraberinde fırtınaları da getirir. Cemre fırtınaları olarak da adlandırılan bu fırtınalar cemrelerin düştüğü günlerde meydana gelir. Bunun nedeni de, çeşitli akademik kaynaklarda, ay hareketlerinden kaynaklı ani hava değişimlerinin ani fırtınalara neden olmasından kaynaklı olduğu belirtilir.

trendmasa
sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster