Ana Sayfa EREĞLİ 1 Ocak 2022 487 Görüntüleme

Belkaya Mahallesindeki İtfaiye Sessiz Sedasız Kaldırıldı. CHP’li Yaşa’dan Tepki Geldi

kardesleryaziicimasa

Ereğli’ye bağlı Belkaya Mahallesinde kurulu olan itfaiye ekibi, geçtiğimiz günlerde kimseye bilgi dahi verilmeden Emirgazi ilçesine taşındı.

Ereğli’nin en büyük beldelerinden biri iken ve ilçe olmayı beklerken, 6360 sayılı Büyükşehir Yasası ile mahalleye dönüştürülen Belkaya Mahallesi’nde, yasanın yürürlüğe girmesinin ardından belediyeye ait bütün hizmet araçları alınmış ve sonrasında Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından mahalleye itfaiye ekibi kurulmuştu.

Belkaya Mahallesinde bulunan itfaiye ekibi, mahalle ve mahalleye bağlı 40  yayla, Demirci Mahallesi, Kutören Mahallesi, Taşbudak Mahallesi ve Beyören Mahallesi gibi bölgeye yakın yerleşim birimlerinde meydana gelen yangın olaylarına da müdahale edebiliyordu.

Cumhuriyet Halk Partisi Ereğli Belediye Meclis Üyesi Mehmet Yaşa, itfaiye ekibinin sessiz sedasız, muhtara dahi haber verilmeden Emirgazi ilçesine kaydırıldığını söyleyerek duruma tepki gösterdi ve “Belkaya’nın elinde bir itfaiye ekibi kalmıştı, onu da elimizden aldılar” dedi.

Belkaya Mahallesinin, Ereğli’nin ve bölgenin en büyük beldesi iken Büyükşehir Yasası ile tüm düzeninin bozulduğuna da dikkat çeken Yaşa, ”belde belediyeleri kapatılırken, hiçbir iş makinesi ve hizmet aracının alınmayacağını, hizmete devam edileceğini söyleyenler, bölgede çıkması olası bir yangında bölge halkını mağdur durumda bıraktılar. Kendi belde belediyemiz hizmetlerimizi yerine getiriyordu. Hizmet araçlarımız kendi kendimize yeter derecedeydi. Yasa ile bütün hizmet araçlarımız alındı. Yerine bir itfaiye ekibi kurularak olası yangınlara karşı müdahalede hızlılığı sağlıyordu. Ancak Belkaya’ya kurulan itfaiye ekibi, geçtiğimiz günlerde sessiz sedasız bir şekilde, muhtara dahi haber verilmeden Emirgazi ilçesine taşınmış. Belkaya Mahallesi, yaylaları ile birlikte çok geniş bir yerleşme sahip ve olası bir yangın durumunda Emirgazi’den gelecek müdahale çok geç olacaktır. Belkaya tamamen hiçe sayan bu anlayıştan vazgeçilmelidir” dedi.

Büyükşehir Yasası ile birlikte gelen ek vergilerin de haksızlık olduğuna dikkat çeken Mehmet Yaşa, “Defalarca dile getirdik, yaylalarda kanalizasyon ve çöp konteyner olmamasına rağmen çevre temizlik vergisi, katı atık bedeli gibi ödemeleri de almaya devam ediyorlar. Verilmeyen hizmetin bedelinin alınması uygulamasına da son verilmelidir” dedi.

trendmasa
sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster