ResimLink - Resim Yükle
Ana Sayfa EREĞLİ 22 Ağustos 2022 155 Görüntüleme

CHP’den Domates Üreticilerine Ziyaret: “Üretici Desteklenmezse Üretim Durma Noktasına Gelecek”

ResimLink - Resim Yükle
kardesleryaziicimasa

Cumhuriyet Halk Partisi Ereğli İlçe Başkanı Veysel Gönülal, ilçe yönetimi ve belediye meclis üyeleri ile birlikte Çiller Mahallesinde domates üreticilerini ziyaret etti. Hasat sezonunda ola domates üretimi ve fiyatları ile ilgili olarak üreticilerden bilgi alan Veysel Gönülal ve CHP heyeti, üreticilerle yaptıkları görüşmelerle ilgili olarak değerlendirmede bulundular.

Üreticilerin, artan maliyetler nedeni ile üretimden vazgeçme aşamasına geldiğini ifade eden CHP Ereğli İlçe Başkanı Veysel Gönülal, üreticilerin desteklenmesi gerektiğini de ifade etti. Üreticileri ziyaretlerinde, üreticilerin zor durumda olduklarını gözlediklerini ve üreticilerin artan maliyetler nedeni ile sıkıntılar yaşadıklarını dile getirdiklerini söyleyen Veysel Gönülal, “Yaptığımız ziyaretlerde artan maliyetler sürekli gündeme gelmesine rağmen iktidarın buna çare bulacak hiçbir önlem almaması düşündürücüdür. Basında sürekli ‘çiftçi hesaplarına destek paraları yatırılıyor’ diye haberleri görüyoruz. Görüyoruz görmesine de bu destekler hangi çiftçiyi ayağa kaldırmış, hangi üretici bu desteklerle daha fazla üretip günü değil de yarınını kurtarma yoluna gitmiş. Evet, bir destek veriliyor ama bu destek üreticinin elini rahatlatmıyor. Bu destek üreticinin önünü açmıyor. Ama biz CHP olarak diyoruz ki, “Çiftçimiz üretecek, ürettikçe kazanacak. Çünkü biz çiftçimize hak ettiği değeri ve desteği vereceğiz.” İnşallah CHP iktidarı ile ülkemizi yeniden üreten, çiftçimizin kazançlı günler göreceği bir süreci yaşayacağız” şeklinde konuştu.

Şanlıurfa’dan gelerek Ereğli’de tarla kiraladıklarını ve üretim yaptıklarını ifade eden Mehmet Can isimli üretici, “Maliyetlerden bezmiş durumdayız. Geçen yıl 3.5 TL’den sattığımız domatesi bu yıl da aynı fiyattan satıyoruz. Maliyeti bize 4.5 TL. Kazancımız yok. Neden? Çünkü maliyetler aldı başını gidiyor. Mazot, ilaç, gübre, işçilik, tarla kirası, elektrik çok pahalı. Bu şartlarda biz kazanamıyoruz. Bu nedenle üretimden vazgeçmeyi düşünüyoruz” dedi.

trendmasa
ResimLink - Resim Yükle
sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster