Ana Sayfa EREĞLİ, TÜRKİYE, YAŞAM 3 Ağustos 2022 285 Görüntüleme

Domates Üretiminde Söz Sahibi Olan Ereğli’de Hasat Başladı. İlk Ürünler Toplanıyor

kardesleryaziicimasa

Domates üretiminin merkezi olmaya adım adım ilerleyen Ereğli’de domates fideleri meyveleri vermeye başladı. İlk hasatlarını yapan üreticiler ise sezondan umutlu olduklarını dile getirdiler.

Ereğli bölgesinin en büyük domates üreticisi olan Faruk Tarım sahibi Faruk Erduran, 2022 yılının ilk domates hasadına başladı. Verimli geçen bir yılın ardından domates sezonundan umutlu olduklarını belirten Faruk Erduran, dekarda 18 ton rekolte beklediklerini de söyledi ve dikimden hasata kadar geçen süreyi değerlendirdi.

Bu yıl 800 dönümlük alanda domates yetiştiriciliği yapan Faruk Erduran, domates fidesinin toprakla buluşturulmasından hasata kadar 90 ila 120 gün geçiyor. Mayıs ayının ilk haftasında fidelerimizi toprakla buluşturduktan sonra hasata kadar yoğun bir emek ve çalışma sarf ediyoruz. Mayıs ayından Ağustos ayının sonuna kadar tarlada yoğun bir tempo ile çalışıyoruz. Tarlada dikimden hasata kadar çalışan işçilerimiz de sabahın erken saatlerinde daha gün doğmadan tarlaya inerler ve gün batımına kadar tarlada çalışıyorlar. Özellikle hasat döneminde kavurucu sıcak altında çalışmak gerçekten işçilerimizi de zorluyor ama üretimin şartlarından biri maalesef bu” dedi.

İlk ürünlerin Ağustos başında toplandığını da dile getiren Faruk Erduran, bir fideden ortalama 4 veya 5 kez ürün toplanıyor. Yaklaşık bir aylık hasat döneminden sonra Eylül ayından itibaren son ürünler dökme olarak toplanır ve hasat sona erer” dedi.

Ereğli bölgesinin son yıllarda domates üretiminde önemli bir yol kat ettiğini de dile getiren Faruk Erduran,  “Ereğli’yi domates üretimi alanında merkez haline getireceğiz. Özellikle domates kurutma sektörü, üretilen domates miktarı ile doğru orantılı olarak artış gösteriyor” dedi.

trendmasa
sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster