Ana Sayfa EREĞLİ, TÜRKİYE, YAŞAM 5 Şubat 2022 688 Görüntüleme

İnşaat Sektöründe Talep Çok Ancak Artan Maliyetler Sektörü Yavaşlattı

kardesleryaziicimasa

Son zamanlarda meydana gelen fiyat artışları konut sektörüne de olumsuz yansıdı. Maliyeti yüzde 50’den fazla artan konutlarda talep çok ancak sektörün yavaş ilerlemesinden dolayı talepler karşılanamıyor. Müteahhitler ise zorlanan şartlara rağmen ayakta kalmaya çalışıyor.

SD Mobilya ve İnşaat sahibi Servet Diktaş, konut yapımı maliyetlerindeki artışın inşaat sektöründeki ilerlemeyi yavaşlattığını, bu yavaşlamanın da, konut taleplerin karşılamadığını belirtti.

Müteahhitlerin, konutları pahalı satmak istemediklerinin de altını çizen Diktaş, “Müteahhitler yüksek fiyattan ev satmaktan keyif almıyor ama maliyetler ortada. Müteahhitler de ister ucuz rakamlarla daha fazla konut satışı yapmayı. Ancak çimento fiyatları son 4 ayda yüzde elliden fazla arttı, bims fiyatların aynı oranda yüzde 50’den fazla arttı. Ekim ayında 22 liradan aldığımız çimentoyu ocak ayında 45 liradan aldık. Eylül ayında 1.50 TL’den aldığımız bimsi ocak ayında 3.60 liradan altık. İşçilik maliyetleri, son asgari ücret ile birlikte ikiye katladı. Bunun yanında mobilya ve ince işçilik maliyetleri de arttı” dedi.

Ereğli’nin dışarıdan sürekli göç alan bir kent olduğunu ve bunun da konut taleplerini artırdığını da ifade eden Diktaş, “Konut taleplerinde azalma yok, aksine artma bile var ancak mevcut durumda talepler karşılanamıyor. Çünkü maliyetler sektörü yavaşlattı. Müteahhitler, sürekli değişen fiyatlar nedeni ile toptan malzeme alımında bile sorun yaşıyorlar. Toptancı, sabahtan akşama değişen fiyatlar nedeni ile malzeme satışı yapmıyor” dedi.

trendmasa
sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster