Ana Sayfa EREĞLİ, KONYA, TÜRKİYE, YAŞAM 28 Şubat 2022 507 Görüntüleme

İvriz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tarım ve Hayvancılık Dersleri İle Model Olacak

kardesleryaziicimasa

Ereğli’de eğitim öğretim faaliyetine devam eden İvriz Sosyal Bilimler Lisesi, İvriz Köy Enstitüsü ruhuna uygun bir okula dönüşecek. Okul, Eylül ayında başlayacak olan 2022-2023 eğitim öğretim yılına Tarım ve Hayvancılık uygulamalarının da olacağı bir liseye dönüşecek.

1941 yılında İvriz Köy Enstitüsü olarak kurulan, köy enstitülerinin kapatılması ile İvriz Öğretmen Lisesi, daha sonra da İvriz Anadolu Lisesi adı ile eğitim öğretimini sürdüren okul, günümüzde, İvriz Sosyal Bilimler Lisesi olarak eğitimini sürdürüyor.

İvriz Köy Enstitüsünün kurulu olduğu alanda bulunan okul, son yıllarda sık sık gündeme gelmişti. Verilen nihai karar ile, İvriz Sosyal Bilimler Lisesi; İpek Yolu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bulunduğu binaya taşınacak. (İpek Yolu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi de öğrenci, öğretmen ve tüm alanları ile birlikte 20 dersliği boş bulunan  aynı Genel Müdürlüğe bağlı bulunan Fatih  Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi binasına taşınacak)

İvriz Sosyal Bilimler Lisesi binası ise, 2022 Eylül ayından itibaren, bünyesinde tarım ve hayvancılık alanlarının da bulunduğu bir mesleki ve teknik Anadolu lisesine dönüştürülecek. Eğitim müfredatında yer alacak olan tarım ve hayvancılık dersleri ile, okula ait arazilerde öğrencilere uygulamalı olarak tarım ve hayvancılık dersleri eğitimi verilecek. Böylelikle, hem okul arazisi tarım ve hayvancılık ile ekonomiye kazandırılacak, hem de bünyesinde tarım, hayvancılık, marangozluk, duvar işçiliği, dikiş işleri, meyvecilik gibi çok kapsamlı eğitim vermiş olan köy enstitülerinin ruhuna uygun bir uygulama okulu olarak faaliyet göstermiş olacak.

Tarım ve hayvancılık uygulamaları ise okulun döner sermayesi aracılığı ile yapılacak.

trendmasa
sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster