Ana Sayfa KARAPINAR, TÜRKİYE 24 Ekim 2022 346 Görüntüleme

Karapınar’daki Büyük Otobüs Kazası ve “Yalan” Şarkısı

kardesleryaziicimasa

Konya’nın Karapınar ilçesinde 24 Ekim 1997 tarihinde yolcu otobüsü ile yakıt tankerinin çarpıştığı kazada, çoğu üniversite öğrencisi 49 kişi yaşamını yitirmişti. Kazada, alevler içerisinde kalan otobüsün içerisinden, bir üniversite öğrencisinin defterinden çıkan şarkı sözü, Türkiye’nin gündemine oturan bir başka konu olmuştu.

Kazanın meydana gelmesinden birkaç dakika önce yazıldığı belirlenen şarkı sözü, o yıllarda popüler olan Candan Erçetin’in “Yalan” isimli şarkısının sözlerinden bir nakarattı. Candan Erçetin’in, klibini de otobüs içerisinde çektiği “Yalan” şarkısının “Dünyada Ölümden Başkası Yalan” nakaratı, kazadan birkaç dakika önce bir üniversite öğrencisi tarafından bir defter kağıdına yazılmış, kaza esnasında otobüsten fırlayan defter içerisinde bulunmuştu.

İşin ilginç yanı, ‘Yalan’ adlı şarkının video klibi de bir otobüs yolculuğunu konu alıyordu. Televizyon haberlerine yansıyan bu acı olaydan en çok etkilenenlerden biri de, parçanın yorumcusu Candan Erçetin’di. Ünlü şarkıcı, parçasının bu kazayla gündeme gelmesine kahrolduğunu belirterek, “Yalan’ın klibini Mete Özgencil çekti. Hayatın ne kadar boş olduğunu, yitirilen zamanın geri gelmeyeceğini konu alan bir şarkıydı Yalan” dedi.

Otobüs fikri yönetmenin

Erçetin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Nedendir bilinmez, Mete’nin içine bu klibi bir otobüs yolculuğunda çekmek geldi. Ben yıllar önce yaşadığı kente otobüsle dönen bir kadını oynadım. Kuşkusuz klibi çekerken trafik canavarı hiç aklımıza gelmemişti.Klibimin böyle korkunç bir olaydan sonra gündeme gelmesini hiç ama hiç istemezdim. Benim için çok kötü bir anı olacak. İnanın, hala o kazanın görüntüleri gözümün önünden gitmiyor: Çok yazık.”

 

 

trendmasa
sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster