Ana Sayfa EREĞLİ, YAŞAM 17 Şubat 2022 329 Görüntüleme

Karla Mücadelede Haksız Eleştirilere Maruz Kalan Ereğli Belediyesi Geniş Bir Alandan Sorumlu

kardesleryaziicimasa

Ülke genelinde bu yıl etkili olan yoğun kar yağışı süresince yoğun bir mücadele eden ancak haksız eleştirilere maruz kalan Ereğli Belediyesinin sorumluluk alanında, merkez ve taşrada olmak üzere toplam 187 cadde, 2 bin 417 sokak ve 65 yayla var.

Özellikle büyükşehir yasasından sonra köylerin ve beldelerin de mahalle statüsüne alınması ve mahalle statüsüne alınan bölgelerde Konya büyükşehir Belediyesinin sorumluluk alanı ile Ereğli Belediyesinin sorumluluk alanı arasındaki karmaşıklık vatandaşların kafasını karıştırırken, kar yağışı süresinde Ereğli Belediyesi, özellikle ana arterlerde kar temizleme çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürdü.

Belediye ekipleri, kar yağışından kaynaklı bir olumsuzluk yaşanmaması için, ilçe merkezinde özellikle hastane yolu olmak üzere merkez caddelerde kar temizleme çalışmalarını başarı ile yürüttü. Çalışmalarını, ticaretin yoğun olduğu ve vatandaşların en çok bulunduğu bölgeler olan ana caddelerde yoğunlaştıran Ereğli Belediyesi, ilçe merkezinde bulunan 118 büyük cadde ve bin 454 sokak içerisinde eşzamanlı olarak kar temizleme yapmadığı yönünde haksız eleştirilere maruz kalmıştı.

Birçok cadde ve sokakta yol kenarına park eden araçlardan kaynaklı aksayan kar temizleme çalışmaları, birçok merkez sokak ve kenar mahallelerde bulunan sokakların darlığından kaynaklı olarak iş makinesi giremediği için kar temizleme çalışmalarını sıraya koymak zorunda kalmıştı.

Merkez ve taşrada toplamda 2 bin 360 kilometrekarelik bir alandan sorumlu olduğu düşünüldüğünde, Büyükşehir Yasasından sonra geliri ve teknik imkanlarının büyük bölümü de kısıtlanan Ereğli Belediyesinin, sorumlu olduğu geniş alana rağmen karla mücadelede başarılı olduğunu söylemek mümkün.

Ereğli Belediyesinin karla mücadelesinde haksız eleştirilere maruz kalmasındaki nedenler neler?

-Ereğli merkez cadde ve sokakları, beldeden dönüşen mahallelerin cadde, sokak ve yaylaları ile köyden dönüşen mahalle sokakları gibi geniş bir alandan sorumlu olan Ereğli Belediyesi, kar mücadelesinde cadde ve sokakları, yoğunluk ve önem sıralamasına göre sürdürürken, vatandaşların hepsinin, ilk önce kendi sokaklarının temizlenmesini istemesi, haksız eleştirinin en önemli kaynağı olmuştur.

-Ereğli merkez caddelerde yol kenarında park halinde olan, özellikle ikinci sıra parklar, iş makinelerinin merkez caddelerde kara mücadelesini aksatmış, merkez caddelerde kar temizleme çalışmaları, araç parklarının az olduğu gece saatlerinde yapılmış, bu da ikinci bir zaman kaybına neden olmuştur.

-Belediyeler, mücavir alanlardan öncelikli sorumlu değildir. Buna rağmen, mücavir alanlarda yapılmayan kar temizliğinden belediyenin sorumlu tutulması da, belediyeye yöneltilen haksız bir eleştiri olarak karşımıza çıkıyor.

-Belediyenin, kar mücadelesinde haksızca eleştirilmesi, aynı zamanda kar temizleme mücadelesini sürdüren personele karşı da haksız bir itham, kar temizleme çalışmalarını sürdüren personelin emeklerini görmezden gelmek de, personele karşı yapılmış ayrı bir haksızlık olarak gözlendi.

-Kar temizleme çalışmaları kapsamında vatandaşların kendi sorumluluk alanlarından bile belediyeyi sorumlu tutmaları, haksız eleştirinin bir diğer kaynağı olmuştur.

trendmasa
sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster