Ana Sayfa EREĞLİ, KONYA, TÜRKİYE, YAŞAM 19 Eylül 2023 169 Görüntüleme

Konya’da İl Olacak İlçe Belli Oldu. Kriterlere Göre Şartları Taşıyan Tek İlçe Var

nilsite
kardesleryaziicimasa

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada cumhuriyetin ikinci yüzyılında “100 il 1000 ilçe” açıklamasının ardından il olmayı bekleyen ilçeler arasında hareketlenme ve heyecan artmıştı.

Bahçeli’nin açıklamasının ardından il olmayı bekleyen ilçeler arasında yer alan Konya’nın Ereğli ilçesinde de hazırlıklar başlamış ve il olacak ilçeler arasında yer almak için başkent nezdinde görüşmeler yapılmaya başlanmıştı.

Bir ilçenin il olabilmesi için taşıması gereken kriterlere göre, Konya’da il olma kriterlerini taşıyan tek ilçenin Ereğli olduğu belirlendi.

Konya’dan sadece 1 ilçe aday

TÜİK’in açıkladığı son rakamlara göre bağlı olduğu ilin merkez ilçesine uzaklığı, nüfus büyüklüğü, sosyal-ekonomik koşulları gibi kriterler ele alındığında il olmaya en yakın ilçeler belli oldu.

Konya’dan sadece 1 ilçe aday gösterildi.

Son yayınlanan rakamlara göre bağlı olduğu ilin merkez ilçesine uzaklığı, nüfus büyüklüğü, sosyo-ekonomik koşulları gibi kriterlerle il olmaya en yakın ilçeler belirlendi. Konya’da adı sürekli il olmakla ismi geçen Ereğli ilçesi kriterler ele alınarak aday gösterildi.

 

İl olacak ilçeler neye göre seçilir? 

Türkiye genelinde yapılan araştırmada, tek tek ilçeler ele alınarak ve çeşitli özellikleri değerlendirilerek, il olmaya aday ilçeler belirlendi. İl olmak için bir ilçenin nüfusunun en az 100 bin ve il merkezine de en az 30 kilometre uzaklıkta olması gerekiyor. Nüfus, mevcut şehirleşme ve ulaşım durumu, hinterlandı, ekonomik çeşitliliği ve eğitim durumu gibi birçok göstergenin değerlendirileceği belirtiliyor

Konya’da Ereğli aday!

Konya’nın toplamda 31 ilçesi bulunmaktadır. Ahırlı, Akören, Akşehir, Altınekin, Beyşehir, Bozkır, Cihanbeyli, Çeltik, Çumra, Derbent, Derebucak, Doğanhisar, Emirgazi, Ereğli, Güneysınır, Hadim, Halkapınar, Hüyük, Ilgın, Kadınhanı, Karapınar, Karatay, Kulu, Meram, Sarayönü, Selçuklu, Seydişehir, Taşkent, Tuzlukçu, Yalıhüyük ve Yunak ilçelerin içinden sadece Ereğli aday olarak gösterildi.

İLÇELERİN İL OLMA ŞARTLARI

1989 yılında Aksaray ile başlayan ilçelerin il yapılması 1999’a kadar devam etti ve 67 olan il sayısı 81’e çıktı.

– Nüfusun 100 binden fazla olması

– İl merkezine en az 30 kilometre uzaklık

– Mevcut şehirleşme

– Ulaşım durumu

– Hinterlant

– Ekonomik çeşitliliği

– Eğitim durumu

trendmasa
cayhansite
sitesolreklam
mugesag
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster