Ana Sayfa TÜRKİYE, YAŞAM 16 Kasım 2022 214 Görüntüleme

Kurdukları Yapı Kooperatifi İle Ayrı Bir Köy Oluşturan Emekliler, Organik Hayattan Memnun

kardesleryaziicimasa

Emekli olduktan sonra bir araya gelen emekliler, kurdukları yapı kooperatifi ile köyde satın aldıkları arazilere konutlar yaparak kendilerine yeni bir köy kurdular. Kurdukları bu köyde aileleri ile birlikte organik bir yaşam süren emekliler, hayatlarından memnun olduklarını ifade ettiler.

Bilecik’te emekli 3 vatandaşın bir araya gelerek kurdukları yapı kooperatifi, çevreden gelen 35 emeklinin daha gelmesi ile birlikte köye dönüşen bir yolculuğa başladı.

Bilecik’in İnhisar ilçesinde yaşayan 3 emekli vatandaş, ilçeye bağlı Çayköyü mevkiinde bulunan bir arazi üzerine konutlar yapmak için yapı kooperatifi kurdular. Kısa zamanda kooperatife üye olan emekli vatandaşların sayılarının artması ile birlikte, belirledikleri arsaya konutlar inşa eden emekliler, 20 yıl önce aileleri ile birlikte bu köyde yaşamaya başladılar.

İnşa ettikleri konutların müştemilatında bulunan arazilerde meyve ve sebze de yetiştiren emekliler, yazlık yaş sebzelerden, aynı zamanda kışlık kurutmalarını da üretiyorlar. Kış ikliminin de sıcak ve yağışsız geçmesi nedeni ile tam bir tatil köyü havasında yaşam süren emekliler, inşa ettikleri köy içerisine aynı zamanda emekli oldukları sektörlerle ilgili sembolik aksesuarlar da inşa ederek mesleklerini temsil eden görsellere de yer veriyorlar.

Yaklaşık 40 emeklinin bir araya gelerek kurdukları organik yaşam merkezini andıran bu köyde yaşamaktan memnun olduklarını ifade eden emekli vatandaşlar, aynı girişimi tüm emeklilere tavsiye ettiklerini kaydettiler.

trendmasa
sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster