Ana Sayfa EREĞLİ, KONYA, YAŞAM 29 Mayıs 2022 404 Görüntüleme

Kuşaklarında, Kemerlerinde, Kol Manşetlerinde Getirdikleri Buğdaya Yeniden Hayat Veriyorlar

kardesleryaziicimasa

Kırım’da gelen Tatar Türkleri’nin yanlarında getirdikleri kunduru buğdayı tohumları, 120 yıl sonra toprakta can buluyor.

Kırım’dan Karaman’ın Ayrancı ilçesine yerleşen Tatar Türklerinin yanlarında getirdikleri ve Tatar Türkleri’ne özgü bir ekmek çeşidi olan kunduru buğdayı tohumu, Ayrancı ilçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalarla, Ayrancı topraklarında yeniden yeşeriyor.

Tatar ekmeğinin uzun yıllar sonra yeniden, hem de Ayrancı’da üretilmesini de sağlayacak olan Kunduru Buğdayının üretiminde hiçbir kimyasal katkı maddesi kullanılmıyor. Öte yandan, soğuk iklime dayanıklılığı sayesinde hiçbir soğuk olayından da etkilenmeyen kunduru buğdayının geniş bir alanda ekimi sonrası yapılacak hasatla birlikte, Kırım’dan Anadolu’ya getirilen buğdaylar, Ayrancı’da Tatar mutfağının önemli parçalarından olan Tatar ekmeğinin yeninden hayat bulmasını sağlayacak.

Ayrancı İlçe Tarım Müdürlüğü, Kunduru Buğdayının hikayesini paylaştığı gönderide şunlara yer verdi:

“1903 yılında Kırım’dan Karaman’ın Ayrancı ilçesine gelen Tatar Türkleri, Anadolu’ya gelirken altınlarını, gümüşlerini, paralarını Kırım topraklarında bırakıp, altından, gümüşten daha değerli gördükleri bir buğday tohumunu kuşaklarında, kemerlerinde, kol manşetlerinde Anadolu’ya getirirler.

İlçemize özgü Tatar ekmeği.

İlçemizin için önemi o kadar büyük ki anlatmaya kelimeler yetmez. Tatar ekmeğinin yapılışında en önemli etken ise buğday. Bu buğday sıradan bir buğday değil ama. Kunduru buğdayı.

Kunduru buğdayının ilçemiz toprakları ile tanışma hikayesi ise bir o kadar manidar. Kırımdan ilçemize gelen Tatarlar yanlarında gelirken altınlarını, gümüşlerini, paralarını bırakıp bir avuç buğday tohumu ile gelmişler. Bu tohumlarını getirmekte hiç kolay olmamış. Kuşaklarında, kemerlerinde, kol manşetlerinde getirmişler. Yani altından, gümüşten daha değerli görmüşler Atalık buğdaylarını. Bizde geçte olsa Atalarımızın değerlerine sahip çıkmak istedik ve hiçbir şekilde kimyasal girdi kullanmadan kunduru buğdayını ektik. İnşallah onlara olan borcumuzu buğdayı çoğaltarak ödeyebiliriz. Bizlere desteğini esirgemeyen başta Sayın kaymakamımız Fatih EROĞLU bey olmak üzere herkese çok teşekkür ederim.

trendmasa
sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster