Ana Sayfa EREĞLİ 30 Eylül 2022 398 Görüntüleme

Kutören Mahallesi Sakinleri Doğal Afet Risklerinin Azaltılmasını İstiyor

kardesleryaziicimasa

Konya’nın Ereğli İlçesine bağlı Kutören Mahallesi sakinleri, bugün Ereğli’de bir dizi ziyaret gerçekleştirecek olan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’dan, mahallede meydana gelen sellerin önlenmesi amacı ile bent kurulmasını veya dere yatağı çalışması yapılmasını istiyor.

Kutören Mahallesinin batı kısmında yer alan tepelik alandan yağmurla birlikte inen sel sularının, mahalledeki evleri tehlike altına sokmaya başladığını söyleyen mahalle sakinleri, “Yüksek kesimlere yağan yağmur ile mahalle çevresine yağan yağmurun suları birleştiğinde, mahallenin batı kısmında yer alan dere yatağından insen sel suları evlerimizi tehdit etmeye başladı. Bu alana bir çözüm bulunmasını istiyoruz” dediler.

Kutören Mahallesi muhtarı Özcan Kardaş ise, sel sularının çoğu zaman beraberinde getirdiği büyük taş ve kaya kütlelerinin insanların can güvenliği kadar mahallede bulunan ikametlerin güvenliğini de tehlikeye soktuğuna dikkat çekti ve “Bu alana sel sularını önleyici bir bent kurulmasını ya da güzergaha dere yatağı çalışması yapılması gerektiğini Devlet Su İşlerine ve Konya Büyükşehir Belediyesine iletmemize rağmen sonuç alamadık. Yıllardır gelen sel suları nedeni ile yıpranan mahallemizde evler, bir sel olayını daha kaldıramayacak dereceye geldi. Bakanımız Murat Kurum’dan bu konuda yardım isteyeceğiz” dedi.

Öte yandan Kutören Mahallesinde yaşanan GSM şebekesi sorununun da her geçen gün büyüdüğü de dile getirilen sorunlar arasında yer aldı.

(Kutören Mahallesinde Çeşitli Dönemlerde Meydana Gelen Sel Olaylarının Boyutlarından Fotoğraflar)

Fotoğraf açıklaması yok.

trendmasa
sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster