Ana Sayfa DÜNYA, EREĞLİ, KONYA, TÜRKİYE 16 Ekim 2022 244 Görüntüleme

Rektör Zorlu: ““Hedefimiz Türkiye’de ilk 10, Dünyada İlk 500 Üniversite Arasına Girmek”

kardesleryaziicimasa

Necmettin Erbakan Üniversitesi, Türkiye’deki 207 üniversite arasında 44. olan sıralamasını 14. sıraya yükseltti.

Times Higher Education Dünya Üniversiteler 2022 sırlamasında Türkiye’deki 207 üniversite arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi 14. sırada yer aldı. Aynı listede Türkiye’deki devlet üniversiteleri arasında geçen yıl 33. sırada bulunan NEÜ, bu yıl 8. sıraya yükseldi. Türkiye’deki üniversiteler arasında sıralamaya giren en genç üniversite olma özelliğinin yanısıra, öğretim kategorisinde de dünya genelinde 384. olarak ilk 500’e giren Necmettin Erbakan Üniversitesi, öğretim kategorisinde de Türkiye ikincisi oldu.

THE Dünya Üniversiteler 2023 Sıralaması ‘Öğretim’ kategorisinde NEÜ, Türkiye’de 8. sıradan 2. sıraya, dünya genelinde ise 720. sıradan 384. sıraya yerleşti. NEÜ, ‘Uluslararası İş Birliği’ kategorisinde ise 47. sıradan 15. sıraya yükseldi.

-Rektör Cem Zorlu: “Hedefimiz Türkiye’de ilk 10, Dünyada İlk 500 Üniversite Arasına Girmek”-

Sıralama ile ilgili olarak değerlendirmede bulunan Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, “Üniversite olarak son yıllarda yükselen başarı trendimiz son açıklanan THE Dünya Üniversiteler Sıralaması’nda bir önceki yıla göre 30 sıra birden yükselerek 14’üncülüğe yerleşmenin haklı gururunu yaşıyoruz” dedi.

Araştırma, eğitim kalitesi, bilimsel yayıncılık, uluslararasılaşma, üniversite-toplum-sanayi iş birliklerine önem verdiklerini, yapılan yatırım ve desteklerin meyvelerini almaya başladıklarını vurgulayan Prof. Dr. Cem Zorlu, “Akademik performansın artması, sıralamalarda daha üst konumlara ulaşmak adına çalışmalara hız kesmeden devam edeceğiz. Hedefimiz, Türkiye’de ilk 10, dünyada ise ilk 500 üniversite arasında yer almak. Açıklanan bu listeye göre Türkiye’deki devlet üniversiteleri içerisinde ilk 10’da yer aldığımızı görüyoruz. Geçen yıl 33. sırada yer aldığımız listede bu yıl 25 sıra birden yükselerek 8. Sırada yer aldık. Tabi bu başarının diğer ranking listelerinde de kaydedilmesi, başarımızın tescillenmesi anlamına gelecek. İnşallah o günleri de çok yakında ulaşarak hedefimizi gerçekleştirdiğimizi hep birlikte göreceğiz” diye konuştu.

 

(Kaynak. Sabah)
trendmasa
sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster