Ana Sayfa EREĞLİ, YAŞAM 13 Ağustos 2022 307 Görüntüleme

Sayan: “Esnaflık Anlayışımızda Elimizdeki Ürüne Fiyat Artışı Olmaz”

kardesleryaziicimasa

2017 yılından bu yana Ereğli’de ev ürünleri üzerine satış yapan ucuzluk mağazası işleten Ali Osman Sayan, pandemi ve enflasyon şartlarına rağmen fiyatlarını her zaman uygun tuttuklarını söyledi ve esnaflık anlayışlarında eldeki üründe fiyat artırımı olmadığını söyledi.

1985 yılında Karaman’da doğan Ali Osman Sayan, Karaman odun pazarında babasına ait giyim mağazasında küçük yaşta iken esnaflığa adımını attı. 3 kardeşi ile birlikte babasının giyim mağazasında uzun süre çalışan Ali Osman Sayan, babasının dükkan devretmesinden sonra  Ereğli’ye gelerek “Ne alırsan 1 Lira” sloganı ile ucuzluk mağazası açtıklarını söyledi ve ticari hayatını Ereğli Ajans’a anlattı.

Babasının, Karaman’daki dükkanlarının devretmesinin ardından ilk olarak Mut’a gitmeyi düşündüklerini söyleyen Sayan, Mut’a gitmeden önce Ereğli’ye gelerek burada piyasayı gözledik. Ereğli’de ucuzlukçu mağaza konusunda bir eksiğin olduğunu fark ettik ve Ereğli’ye mağaza açmaya karar verdik. Ereğli’de ilk mağazamızı açtıktan sonra Karapınar’a şube açtık, Karapınar şubesini kapatarak Bor’a, Bor mağazamızı kapatıp Niğde’ye, Niğde mağazamızı da kapatıp Kayseri’ye şube açtık ama bu şubeler sürecinde Ereğli’deki mağazamız  hep açık kaldı. En son, Kayseri’deki mağazamızı da kapatarak Ereğli’ye ikinci şubemizi açtık” dedi.

“Pazaristan” ismi ile ucuzluk mağazasını Ereğli’de bir süre işleten Ali Osman Sayan, belli bir süre sonra 1 lira ürünlerini bulamaz olduklarını söyledi. 1 lira ucuzluk mağazasını kapatmak yerine, ürünlerin ucuza satıldığı mağaza olarak ticaretimizi sürdürmeye karar verdiklerini ve daha ucuza aldıkları ürünleri daha düşük kâr oranı ile satışa sunarak ucuzluğu sürdürdüklerini belirtti.

Ereğli İlçe Jandarma Komutanlığı binası karşısındaki mağazasında faaliyet gösterirken, pandemi sürecinde ticari bir risk olarak Çömlekçi Mahallesine ikinci şubesini açan Sayan, “Pandemi süreci ve sonrasındaki fahiş fiyat artışları döneminde biz fiyatlarımızı çok artırmadık. Dükkanımızı ayakta tutabilecek düzeyde belirledik hep fiyatlarımızı. Bu da bizim müşteri sirkülasyonumuzu artırdı. Bugün bile piyasadaki olumsuz havaya rağmen yine kâr oranımızı düşük tutarak satış yapıyoruz. Ereğli’nin şu an en ucuz mağazası olduğumuza inanıyorum” dedi.

-Giderler Belimizi Büküyor Ama Ticari Anlayışımız Fırsatçılığa Müsaade Etmiyor-

Son gelen zamlarla birlikte giderlerinin kat kat arttığını da dile getiren Ali Osman Sayan, “Elektrik faturaları kat kat arttı, dükkan kiralarımız arttı, personel maaşlarımız arttı ama buna rağmen biz fahiş fiyat olayından kaçındık. Bizim esnaflık anlayışımızda, eldeki ürünün fiyatı artmaz, eldeki ürüne zam yapmayız. Elimizdeki ürün tükenince yerine aldığımız ürünün yeni fiyatı üzerinden satış yaparız. Küçüklüğümüzden bu yana böyle öğrendik. Biz, ticari hayatımızda dönemsel indirim kampanyaları ile vatandaşın kafasını karıştırmak yerine her daim indirimli ve net fiyat üzerinden ticaret yapıyoruz” dedi.

 

trendmasa
sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster