Ana Sayfa EREĞLİ 25 Mart 2022 408 Görüntüleme

Sertifikalı Organik Tohum Üretim Alanlarında Kontroller Yapıldı

kardesleryaziicimasa

Türkiye’de ilk defa 2021 yılı ekim sezonunda, Konya bölgesinde uygulamaya konulan sertifikalı organik tohum üretim alanlarında kontrollerin yapılmasının ardından, üretimde kullanılacak olan organik gübreler de üreticilere teslim edildi.

Gıda ve Tarım Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü finansmanı ile projelenen ve Konya Gıda ve Tarım il Müdürlüğü tarafından planlanan ve Ereğli’de Kuzukuyu Mahallesinin pilot bölge olarak seçilerek 25 dekarlık alanda uygulamaya konulan organik buğday tohumu ekilen alanda, Ereğli ilçe tarım müdürlüğü tarafından kontroller yapıldı. Yapılan kontrollerin ardından, üretimde kullanılması gereken organik gübreler üreticilere teslim edildi.

Konu ile ilgili olarak değerlendirmede bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Ereğli İlçe Müdürü Ahmet Aydın Sarıca, “Organik Tohum Olsun, Bol Bereket Olsun” projesi ile bir ilk gerçekleştirilerek  sertifikalı organik tohum üretimi başlatıldı. Bu kapsamda Ereğli ilçemize bağlı Kuzukuyu Mahallemizde ekimi yapılan 25 dekarlık alanda kontroller yapıldı” dedi.

trendmasa
sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster