Ana Sayfa KONYA 14 Mart 2023 200 Görüntüleme

SMMMO Başkanı Abdil Erdal’dan Yapılandırma Uyarısı

kardesleryaziicimasa

Konya Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Abdil Erdal, geçtiğimiz günlerde meclisten geçen ve resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren yapılandırma paketi ile ilgili olarak açıklamada bulundu.

Abdil Erdal, yaptığı açıklamada, yürürlüğe konula yapılandırmanın, Cumhuriyet tarihinin en büyük yapılandırması olduğuna dikkat çekti ve “bugüne kadarki yapılandırmalarda kesinleşmiş borçların vadesi 3 yıl ile sınırlıydı, bu yapılandırma paketi ile vadeler 4 yıla çıkarıldı” dedi.

Vergi borcu yapılandırmasında, vatandaşların taksitlere ve ödeme tarihlerine dikkat etmeleri gerektiğini belirten Abdil Erdal, yapılandırma başvuruları için son başvuru tarihinin de 31 Mayıs 2023 olduğuna dikkat çekerek, “ilk taksit ödemelerinin en geç 31 Haziran 2023 tarihinde yapılması gerekir. Borçların peşin ödenmesi halinde ise hesaplanan Yİ-ÜFE oranının yüzde 90’ı silinecektir ve idari para cezalarının peşin ödenmesi halinde anaparanın da yüzde 25’i silinecektir. Ayrıca 31 Aralık 2022 tarihinden (bu tarih dahil) önce olduğu halde 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle ödenmemiş olan ve tüm vergi daireleri itibariyle Borç aslı ve cezası, gecikme zammı, gecikme faizi, idari para cezası toplamı 2 bin TL ve altında olan borçlarda silinecektir” dedi.

trendmasa
sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster