Ana Sayfa EREĞLİ 19 Kasım 2020 175 Görüntüleme

Son dakika… MEB’den uzaktan eğitim açıklaması: Hiçbir sınav yapılmayacak

kardesleryaziicimasa

Covid-19 salgısındaki artış nedeniyle ilk ve orta dereceli okulların yüz yüze eğitime 23 Kasım’da bitecek olan ara tatil sonrası açılışı dün Bakanlar Kurulu kararıyla ertelenmişti. 18 milyon öğrenci, 1 milyon öğretmen ve milyonlarca velinin merakla beklediği uzaktan eğitimle ilgili ayrıntıları Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk az önce yaptı.

YÜZ YÜZE EĞİTİM 4 OCAK’TA

Bakan Selçuk imzasıyla yapılan açıklamada; “Dünyada ve ülkemizde salgının seyrinde yaşanan yükselişten, eğitim kurumlarımızda yüz yüze eğitime devam eden öğrenci, öğretmen ve çalışanlarımızın etkilenmemesi amacıyla 20 Kasım Cuma gününden 4 Ocak Pazartesi gününe kadar resmî, özel, örgün ve yaygın tüm eğitim öğretim faaliyetlerine uzaktan eğitim yoluyla devam edilecek” denildi.

DERSHANELER DE KAPALI

Bakanlık açıklamasını şöyle sürdürdü;

*Bakanlığımıza bağlı tüm okul öncesi kurumlar, kreşler, ilkokul, ortaokul ve liseler, özel eğitim okulları ve sınıfları, meslek liselerindeki uygulamalı dersler ile özel öğretim kursları da bu kapsamda olacaklar. Destekleme ve yetiştirme kursları ve takviye kurslarında da bu süreçte yüz yüze eğitim yapılmayacaktır.

REHABİLİTASYONLAR AÇIK

*5580 sayılı özel öğretim kanunu kapsamındaki özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerindeki ‘bireysel eğitimler’ yüz yüze gerçekleştirilebilecektir.

SÜREÇ NASIL İLERLEYECEK?

*Uzaktan eğitim haftalık ders programları, okullar ve öğretmenlerce yine öğrenci ve velilerle paylaşılacak. Okul yöneticilerimiz ve öğretmenlerimiz, ara tatil süresince yeni dönemdeki uzaktan eğitim süreçlerini öğrencileriyle işledikleri ders konularına ve müfredat programına göre yapılandıracak. Bu arada TRT EBA başta olmak üzere canlı sınıf uygulaması, EBA internet platformu, basılı ve dijital yardımcı kaynaklarla yine öğrencilere destek verilecek.

EK DERS ÜCRETLERİ YATACAK

*Zümre öğretmenleri uzaktan eğitim sürecini takip ve koordine etmek amacıyla haftada en az 1 gün okullara gidecek. Öğretmenlerimiz uzaktan eğitim sürecinde ek ders ücretlerini almaya devam edeceklerdir.

*Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde ise ilk defa tanı alacaklar için yüz yüze hizmet verilmeye devam edilecek. Okullar arası nakil başvurularında 18 Kasım 2020’ye kadar yapılan başvurular işleme alınacak, 31 Aralık 2020’ye kadar yeni başvuru alınmayacak.

YÜZ YÜZE SINAV YAPILMAYACAK

Bakanlık en çok merak edilen soruların başında gelen, ‘Yüz yüze sınavlar ne olacak?’ yönündeki soruları, “31 Aralık 2020’ye kadar yüz yüze veya uzaktan hiçbir sınav yapılmayacak, sınavlarla ilgili planlamalar salgın sürecinin seyrine göre ayrıca gerçekleştirilecek, okul yönetimlerimiz ve öğretmenlerimiz aracılığıyla öğrencilerimize duyurulacak” diye cevapladı.

MÜFREDATTAN SORUMLUSUNUZ

Yine merak edilen sınavlarda sorumlu olunacak olan alanla ilgili de, “Öğrencilerimiz, yüz yüze ve uzaktan eğitimle yapılan eğitim öğretim müfredatından sorumlu olacaklar. Yeni eğitim öğretim yılıyla birlikte 112 branşta 812 öğretmenimizin görev yaptığı, 13 stüdyoda bin 653 ders videosunun hazırlanarak yayına sunulduğu TRT EBA Anaokulu /İlkokul, Ortaokul ve Lise kanallarının haftalık ders programlarını 18 milyon öğrenci velimizin cep telefonlarına kısa mesaj servisiyle ulaştıracağız. Ders yayınlarımız, öğrencilerimizin telafi ve pekiştirmelerine imkân sağlamak için günde üç kez tekrarlanarak ekrana gelmeye devam edecek” diye açıklama yaptı.

30 BİN TABLET DAHA DAĞITILACAK

Bakanlığın açıklamasında, ayrıca 60 bin tablet bilgisayarın dağıtıldığı, 30 bin tablet bilgisayarın daha 10 gün içinde öğrencilere ulaştırılacağını, 500 bin bilgisayarın tedarik sürecinin de tamamlanmak üzere olduğu kaydedildi. Uzaktan eğitime başlanılan 23 Mart 2020’den bugüne kadar 49 milyon 768 bin ders saati hizmet veren canlı sınıf uygulamalarının, uzaktan eğitime geçilen bu süreçte de aktif olarak hizmet sunacağı kaydedildi.

GÜNDE 2 MİLYON DERS

EBA canlı sınıf ve alternatif uygulamalarla günde yaklaşık 2 milyon ders yapma kapasiteleri olduğunu da bildirdiler. Canlı sınıf ders saatlerinin öğretmenler tarafından öğrencilere ve velilere ayrıca bildirileceği de belirtilirken, 9.1 milyar tıklanma oranıyla dünyanın en çok ziyaret edilen eğitim web sitesi unvanını elde ettiklerini de ekledikleri görüldü.

LGS VE YKS AÇIKLAMASI HAFTAYA

“Merkezî sınavlara hazırlanan öğrencilerimiz için sınav müfredatının uzaktan eğitim sürecine uyumlu hâle getirilmesiyle ilgili çalışmalarımız sürmektedir. Ayrıntıları önümüzdeki hafta kamuoyu ile paylaşılacak. Bu süreçte öğretmenlerimiz de çalışmalarını uzaktan sürdürecek olup uzaktan eğitim için okullarımıza gelerek bilgisayar ve kamera gibi araçlardan da yararlanabilecekler.”

“ARA VERMEYİ İSTEMEZDİK”

Bakan Selçuk açıklamasında, “Öğrencilerimizin güveni, huzuru, mutluluğu ve başarısı için velilerimiz, öğretmenlerimiz, okul yöneticilerimiz ve tüm eğitim ailemizle birbirimize kenetlenmemiz gereken bir süreçteyiz. Tedbirlerimizi hijyen standartlarına bağlı olarak en üst düzeyde aldığımız, çocuklarımızın okul bahçelerindeki ve sınıflarındaki temassız oyunlarını bile tasarladığımız yüz yüze eğitime aşamalı geçiş sürecimize en hızlı şekilde yeniden başlamak en büyük temennimizdir. Gönül arzu ederdi ki; bu arayı vermeyelim hatta dünya ülkelerinin büyük bir çoğunluğunda olduğu gibi tüm sınıf düzeylerimizle okullarımızla buluşalım. Fakat ülke genelindeki koşullar nedeniyle böyle bir kararı almak durumunda kaldık.

“UZAKTAN EĞİTİME HAZIRIZ”

Tabi ki çağrımızı yinelemekten vazgeçmiyoruz: Çocuklarımızın geleceği için ‘Herkesin desteğine ihtiyacımız var, lütfen kurallara uyalım’ Aralık ayının son haftasındaki tabloya göre okullarımızda yüz yüze eğitime aşamalı geçiş planlamamızı ve takvimimizi kamuoyu ile paylaşacağız. Ayrıca, 7/24 devrede olan EBA Asistan, MEB Asistan ve 44 0 632 MEBİM çağrı merkezimizle vatandaşlarımızın uzaktan eğitimle ilgili tüm sorularına cevap vermek üzere hazır olduğumuzu bildirmek isterim” dedi.

İlginizi ÇekebilirSon dakika... İçişleri Bakanlığı'dan yeni corona genelgesi! Sokağa çıkma yasağının ayrıntıları belli olduSon dakika… İçişleri Bakanlığı’dan yeni corona genelgesi! Sokağa çıkma yasağının ayrıntıları belli oldu İlginizi ÇekebilirSon dakika... Erdoğan yeni önlemleri açıkladı: Sokağa çıkma kısıtlaması, uzaktan eğitim...Son dakika… Erdoğan yeni önlemleri açıkladı: Sokağa çıkma kısıtlaması, uzaktan eğitim…

 

trendmasa
sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster