Ana Sayfa KONYA, TÜRKİYE 12 Kasım 2022 376 Görüntüleme

Tarım Bakanı Vahit Kirişçi’den Tüm Çiftçileri İlgilendiren Karar

kardesleryaziicimasa

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Tarım Sektörü Temsilcileri toplantısına katılmak için geldiği Yozgat’ta, tüm çiftçileri yakından ilgilendiren bir karar açıkladı. Bakan Kirişçi, budan sonra çiftçilerin hangi ürünleri ekeceğine devletin karar vereceğini söyledi.

Tarım Sektörü Temsilcileri toplantısı, Yozgat Valisi Ziya Polat moderatörlüğünde Yozgat’ta gerçekleştirildi. Toplantıya, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi de katıldı.

Toplantıda sektör temsilcilerinin taleplerini dinleyen bakan Kirişçi, burada yaptığı konuşmada, tarım alanında planlı ekim dönemine geçileceğini söyledi ve çiftçilerin tarlalarına hangi ürünü ekeceklerine bundan sonra devletin karar vereceğini açıkladı. Yeni uygulamanın, 2023’ten itibaren tüm Türkiye’de uygulanacağını söyleyen Bakan Kirişçi, açıklamasında özetle şunlara yer verdi:

“Çiftçilerimiz, istedikleri ürünü kimseye sormadan, planlama olmadan ekip dikebiliyorlar. Böyle tarım olmaz. Bu şekilde yapılan tarım be şehirlerimize be çiftçimize ne de ülkemize bir katkı sağlamaz. Bundan sonraki süreçte, üreticilerimizi, üretim ile ilgili planlama konusunda yönlendireceğiz. Tarım yapılacak alanın iklimi, su oranı, bütün alt yapısı ile ilgili olarak analizler sonucunda üreticilerimizin ne ekeceğine devlet karar verecek. Çiftçilerimiz de, karar verilen ürün ile ilgili olarak kar-zarar oranını düşünme şansı yok. Zaten bu uygulama ile birlikte Gelir Koruma Poliçesi de devreye girerek, üreticilerimizin menfaatlerini de koruyucu tedbirler alınmış olacak” dedi.

trendmasa
sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster