Ana Sayfa EREĞLİ, YAŞAM 3 Ağustos 2022 288 Görüntüleme

Toprağa Can Suyu Veren İlhan Dalgıç Pompa İşletmecisi Hilmi İlhan: “Üretimin Temel Taşlarından Biriyiz”

kardesleryaziicimasa

Ereğli’de sondaj alanında faaliyet gösteren ve Derinkuyu sondajı, sıcak su sondajı gibi alanlarda Ereğli ve çevresinde faaliyet gösteren İlhan Sondaj işletmesi sahibi Hilmi İlhan, mesleğine başladı 1998 yılından bu yana çalışmalarını ve meslek sürecini Ereğli Ajans’a anlattı.

1982 yılında Ereğli’de dünyaya gelen Hilmi İlhan, meslek hayatına 1998 yılında, 16 yaşında iken başladı. İlk olarak İstanbul başta olmak üzere çeşitli şehirlerde Derinkuyu sondajı, sıcak su, karot gibi alanlarda çalışarak mesleğine başlayan ve süreç içerisinde ustalığını kazanan Hilmi İlhan, 2010 yılından itibaren de Ereğli’de İlhan Sondaj işletmesini açarak Ereğli ve bölgesinde çiftçilere hizmet etmeye başladı.

Sondaj ve kuyu mesleği ile ilgili olarak detayları Ereğli Ajans okurları için anlatan Hilmi İlhan, mesleğin çok zorlu bir meslek olduğunu belirtti.  Meslekte ustalık için çok çalışılması gerektiğini de ifade eden İlhan, 25 yıldır bu sektörde olmasına rağmen kendisinde çok eksikler gördüğünü de söyledi ve şöyle devam etti:

“Yaptığımız iş gerçekten zorlu bir iş. Çünkü sondaj makineleri ile yeraltının bilinmeyen derinliklerine iniyoruz. Makinelere o kadar hakim olmanız gerekiyor ki, makinenin sondaj esnasındaki gürültüsünün içerisinde, makineden gelen en ufak bir değişik sesi bile ayırt edebilmeniz gerekiyor. Zemini ve makineyi aynı anda takip etmek gerekli. Dikkat etmezsek, Yerin yüzlerce metre altında en ufak bir aksaklık çok büyük sorunlara yol açabilir” dedi.

Mesleğinin, çiftçiler için ve üretim için mihenk taşı olduğuna da dikkat çeken İlhan, “Tarımın daha verimli ve daha kazançlı olması için gerekli olan suyun yeraltı damarından yeryzüne enjekte edilmesi işini yapıyoruz ve tarımın gelişmesini sağlayan bir meslek yürütüyoruz” dedi.

2010 yılında Ereğli’de İlhan Sondaj markasını kazandıran Hilmi İlhan, aynı zamanda Ereğli’nin de en büyük sondaj işletmesi olarak biliniyor. Ereğli’de sondaj adına tüm çalışmaların merkezi halinde olan, sondaj ile ilgili olarak tüm yedek parçaların ve ekipmanların bulunduğu işletme olan İlhan Sondaj işletme sahibi Hilmi İlhan, “Deneyimli bir ekibimiz ve ekibimiz, Ereğli başta olmak üzere Karapınar, Emirgazi, Halkapınar bölgelerinde kuyu açma, derin kuyu sondajı, dalgıç pompa işlerinde en zorlu işlerin bile üstesinden kolaylıkla gelebilecek ustalığa sahip. Bölgede 1500 metre derinliğe kadar inecek sondaj makinelerimiz ile merkez bir işletme konumundayız” dedi.

Ereğli’de 15 kişilik istihdam sağlayan Hilmi İlhan, Ereğli’de yeraltı su seviyesi oranının da iyi olduğunu söylediği açıklamasını şu sözlerle sonlandırdı.

“Ereğli’de su seviyesi yeterli diyebileceğimiz seviyede. Su 100 metre ile 300 metre arasında değişen derinliklerde çıkıyor. Bu da iyi bir seviye. Derin kuyu sondajı yaptıracak olan çiftçilerimizi de çayımızı içmeye davet ediyorum. Sondaj işlerinin gerçek bir uzmanlık gerektirdiğini de tekrar belirtiyorum ve çiftçilerimize, sondaj hizmeti alacakları firma ile sözleşmelerini iyi yapmaları gerektiğini söylüyorum” dedi.

trendmasa
sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster