Ana Sayfa EREĞLİ, KONYA, TÜRKİYE 14 Aralık 2022 166 Görüntüleme

Aylin Nazlıaka, Ereğli’de CHP’nin Aile Desteği Sigortası Projesini Anlattı

kardesleryaziicimasa

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, partisinin Konya Ereğli İlçe Teşkilatı tarafından düzenlenen programa katıldı. Programda, CHP’nin iktidar politikalarından olan Aile Desteği Sigortasını anlatan Nazlıaka, toplumda her türlü şiddete karşı olduklarını söyledi ve ekonomik şiddetin de bunların arasında yer aldığını belirtti.

Ereğli Kültür Merkezi’nde kendisini dinlemeye gelen kalabalık bir kitleye hitap eden CHP Kadın Kolları Genel başkanı Aylin Nazlıaka, Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında ailelere yönelik uygulayacakları “Aile Desteği Sigortası”nı anlattı.

CHP’nin kadın politikaları arasında yer alan aile sigortasının kapsamı ve içerikleri hakkında detaylara yer veren Nazlıaka, toplumdaki şiddet türlerinden birisinin de ekonomik şiddet olduğuna dikkat çekti ve “Şiddet denilince aklımıza psikolojik, fiziki ve cinsel şiddet geliyor ama ekonomik şiddet de bir şiddet türüdür. Ve bugün toplumumuzun büyük kesimi ekonomik şiddet altındadır” dedi.

-Asgari Ücretimiz Açlık Sınırının Altında-

Türkiye’de açlık sınırının, asgari ücretin üzerinde olduğunu söyleyen Aylin Nazlıaka, “Bugün asgari ücret 5.500 lira, açlık sınırı ise 7 bin 785 lira, Vatandaşlarımız açlık sınırını altında yaşıyor” dedi.

Aile Desteği Sigortası’nın, Uluslararası Çalışma Örgütünün sigorta türlerinden birisi olduğuna da dikkat çeken Aylin Nazlıaka, “Türkiye, u sigortayı uygulayacağında dair 1971 yılında taahhüt imzalamıştır ancak bugüne kadar uygulamamıştır. CHP iktidarında bu sigorta derhal yürürlüğe konulacaktır. Bu sigortanın yürürlüğe konulması için defalarca baskı yaptık, gündeme getirdik ama AK Parti iktidarı yanaşmadı. Çünkü bu sigorta aktifleştirildiği zaman sosyal yardımlarda yandaş kayırma yapılamayacak.” Dedi.

-Gelir Dağılımı Eşitlenecek-

Türkiye’de gelir dağılımının da çok düzensiz olduğunu vurgulayan Nazlıaka, Aile Desteği sigortası ile gelir dağılımının eşitleneceğini de belirtti ve “AK Partinin kurduğu, yoksuldan alıp zengine verme sistemi ortadan kalkacak. CHP iktidara geldiğinde sosyal desteklerin sona ereceği iddiaları tamamen yalan. Aksine daha da güçlenecek ve eşitlenecek.” Dedi.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Aile Desteği sigortasının kapsamı ve içeriği konusunda ise şunları söyledi: “Aile Desteği sigortamız, 2 kesim için emeklilik garantisi veriyor. Bunlardan birisi çiftçilerimiz ve hayvancılarımız. Çiftçilerimiz ve hayvancılarımız, devlet tarafından yatırılacak olan sigorta primleri ile ceplerinden hiçbir ücret ödemeden emeklilik hakkına sahip olabilecekler.

Diğer kesim, engelli kadınlarımız veya engelli aile bireyinin bakımını üstlenmiş olan kadınlarımız da yine aynı şekilde primleri devlet tarafından ödenecek ve emeklilik hakkına sahip olacaklar. Ayrıca iktidarımızda, atama bekleyen gençlerimizin atamalarını yapacağız ve kamuyu gençleştireceğiz”

trendmasa
sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster