Ana Sayfa EREĞLİ, KONYA, TÜRKİYE 11 Nisan 2022 436 Görüntüleme

Ayrancı’da Tatar Ekmeği Kültürü, Kunduru Buğdayı İle Yeniden Canlanacak

kardesleryaziicimasa

Ayrancı Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü, ilçede kültürel bir geçmişi olan tatar ekmeğinin üretimini yaygınlaştırmak için harekete geçti.

1903 yılında Kırım’dan göç ederek Karaman’ın Ayrancı ilçesine yerleşen Tatar Türkleri’ne özgü bir ekmek çeşidi olan Tatar Ekmeğinin yeniden üretilmesi ve tatar yemek kültürünün yeniden canlandırılması için, Ayrancı Kaymakamlığı ve Ayrancı Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü, ortaklaşa başlattıkları projede, tatar ekmeği hamurunun yapıldığı kunduru buğdayı ekimi gerçekleştirdiler.

Yapılan kunduru buğdayı ekimlerinde, hiçbir ilaç ve gübreleme işleminin uygulanmadığını belirten Ayrancı Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü yetkilileri, kundura buğdayının doğal saflığı ile toprakla buluşturulduğunu da ifade ettiler. Kunduru buğdayının, Doğa olaylarından etkilenme oranının, diğer buğday çeşitlerine göre daha az olduğuna da dikkat çeken yetkililer, “yapılan arazi kontrollerinde birçok arazide don olmasına rağmen kunduru buğdayı bu tarz olumsuz etmenlerden etkilenmemiştir. İlçemiz için önemli bir değer olan bu kültürün yaşanmasına emeği geçen başta Sayın kaymakamımız Fatih EROĞLU olmak üzere, Ak parti ilçe başkanı sayın Avni Gümüşalan beye İl genel meclis üyesi sayın Abdullah Toker beye, Ayrancı Ziraat odası Başkanı sayın Mehmet Elvan beye, ambar köyü muhtarımız Isa Mavi beye, özellikle arazisini bu proje için seve seve kullandıran sayın Bekir Tekinli beye teşekkür ederiz” dediler.

trendmasa
sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster