Ana Sayfa DÜNYA 25 Kasım 2022 159 Görüntüleme

Bilim Adamları, Dünya Kupası’ndan Yayılmasından Korkulan Virüsü Açıkladı

kardesleryaziicimasa

Koronavirüs ile mücadelesini halen sürdüren dünyanın yeni endişesi, Katar’da devam eden dünya kupasından yayılacağından korkulan deve gribi.

Mynet’te yer alan habere göre, Katar’da son 1o yılda onlarca inan Ortadoğu Solunum Sendromuna (MERS) yakalandı. İnsandan insana yayıldığı bilinen bu virüsün, Katar’daki dünya kupasına giden çok sayıda taraftar nedeni ile tüm dünyaya yayılmasından endişe ediliyor. Virüsün doğal yuvalarının develer olduğu düşünülürken, dünya kupasına giden taraftarlara, memeli hayvanlara dokunulmaması çağrısı yapıldığı öğrenildi.

Bilim adamlarının, MERS’i, turnuva esnasında ortaya çıkabilecek sekiz potansiyel enfeksiyon riskinden biri olarak listelediği de belirtilirken, DSÖ Seyahat Sağlığı İşbirliği Merkezi’nde bir epidemiyolog olan Profesör Patricia Schlagenhauf ve Suudi Arabistan’daki Johns Hopkins Aramco Healthcare’de bulaşıcı hastalık danışmanı olan meslektaşları Jaffar Al-Tawfiq ve Fransa’daki Aix Marseille Üniversitesi’nden Philippe Gautret, bu durumun özellikle Katar ve komşu ülkeler için geçerli olduğunu söyledi

trendmasa
sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster