Ana Sayfa EREĞLİ 14 Ocak 2022 216 Görüntüleme

CHP Ereğli İlçe Başkanlığından EYT’lilere Yönelik Basın Açıklaması

kardesleryaziicimasa

CHP Ereğli İlçe Başkanı Veysel Gönülal, parti yönetimi ile birlikte Ereğli Esnaf Sitesi önünde EYT’lilerin haklarının iade edilmesi ile ilgili olarak basın açıklaması yaptı. Parti yönetimin ve partililerin de katıldığı toplantıda konuşma yapan Veysel Gönülal, EYT’lilerin, kazanılmış hakların istediklerini söyledi.

Emeklilikte yaşa takılanların 22 yıldır hak mücadelesi verdiklerini öne süren Gönülal, açıklamasında, “22 yıldır hak mücadelesi veren EYT’lilerin istedikleri lütuf değil, kazanılmış haklarıdır. 1999 yılında yapılan değişiklikler ve 20028 yılında yürürlüğe konulan sosyal güvenlik yasası ile birlikte prim ödeme gün sayısı kademe kademe artırılarak ülke tarihinin en büyük gaspı meydana gelmiştir. 1998 yılında işe giren bir işçi 2023 yılında emekli olması gerekirken, 1999 yılında çıkarılan bir yasa ile emeklilikleri 15 yıl, yani 2038 yılına ertelendi. Biz, CHP olarak ne zaman bu mağduriyete son vermek için çalışma başlatsak, karşımızda AK Parti-MHP ittifakını gördük” dedi.

EYT’lilerin, işveren ile devlet arasında sıkışıp kaldığını da sözlerine ekleyen Gönülal, “Devlet, EYT’lilere ‘daha gençsin, çalış’ derken, iş verenler de ‘yaşlısınız, çalışamazsınız’ diyor. 2013 yılından bu yana, emekliliği geldiği halde çalışmak zorunda olan 2 binden fazla işçi, iş kazalarında yaşamını yitirdi. AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, geçmişte “EYT’lilerin haklarının verilmesinin ülke ekonomisini çökermeye yönelik nasıl bir adım olduğunu herkes kabul edecek” diyerek EYT’lilerin ülke ekonomisine yük olduğunu söylemişti. Biz de diyoruz ki, EYT’liler lütuf istemiyor. Kazandıkları haklarını istiyor. EYT’liler bu ülkenin sırtına yük değildir” dedi.

İktidarın, EYT’lilerle ilgili umut tacirliği yaptığını da söyleyen Gönülal, “Havuz medyası her fırsatta EYT müjdesi diye haberler servis ediyor, hemen arkasından iktidar mensupları çıkıp, ‘Gündemde öyle bir çalışmamız’ yok diyerek emeklilik bekleyen insanlarımızla dalga geçiyorlar” dedi.

trendmasa
sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster