Ana Sayfa TÜRKİYE 6 Mart 2023 123 Görüntüleme

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı Sonrası Açıklamalarda Bulundu

kardesleryaziicimasa

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, Türkiye’nin 11 Mart 2023 tarihi itibari ile seçim sürecine gireceğini söyledi.

Kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş depremini de ele alan Erdoğan, depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısının 46 bin 104 olduğunu söyledi ve “Cumhuriyet tarihinin en çok can kaybına, yıkıma ve acıya yol açan 6 Şubat depremleri ve sonrasındaki artçı sarsıntılar nedeniyle milletimize bir kez daha geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.” dedi.

Deprem bölgesindeki 11 kentte yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı bina sayısının da 230 bin olduğuna değinen Erdoğan, “Hedefimiz, 2 aya kadar 100 bin konteyner kurmak” dedi.

Afet bölgesinde bugüne kadar 6 bin adet geçici ticarethane kurarak hizmete sunduklarını da ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Deprem bölgesindeki işletmelerin KOSGEB’e olan 2023 borçlarını, felakette hayatını kaybeden işletmecilerimizin ise tüm borçlarını siliyoruz. Bugüne kadar 1 milyon 61 binden fazla depremzedeye hane başına 10 bin lira acil yardım ödemesi yaptık.

Depremde ağır hasara uğrayan yerlerde esnafa 250 bin liraya kadar 12 ayı ödemesiz 60 ay vadeli, yarısı Hazinenin ödeyeceği yüzde 7,5 faizli kredi veriyoruz.

Mevcut planlamaya göre 405 bini konut ve 83 bini köy evi olmak üzere toplam 488 bin yeni hane yaparak, vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Amacımız, önümüzdeki 2 ay içinde 244 bin konutun ve 75 bin köy evinin inşasına başlamaktır. Bunlardan yaklaşık 22 bininin inşasına geçilmiştir. Yaklaşık 40 bin binadaki 164 bin orta hasarlı bağımsız bölümü ekleyecek çalışmayı da başlatıyoruz” dedi.

-Türkiye 11 Mart Tarihi İtibari İle Seçim Sürecine Giriyor-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; Türkiye’nin 11 Mart tarihi itibari ile seçim sürecine gireceğini de belirttiği konuşmasında, “10 Mart Cuma günü Anayasa’nın bize verdiği yetkiye dayanarak seçim kararı alacağız ve kararın 11 Mart 2023 tarihinse resmi gazetede yayınlanmasının ardından seçim sürecini başlatıyoruz. Gündem sapmasına yol açacak sürecin geride kalması ve seçim tartışmalarından çıkılması şarttır. Seçimlerin 14 Mayıs’ta yapılması bize bu imkanı verecektir” dedi.

trendmasa
sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster