Ana Sayfa KARAPINAR, KÜLTÜR-SANAT, TÜRKİYE, YAŞAM 11 Nisan 2022 443 Görüntüleme

Doğayı Yakından Tanıdılar, Doğaya Katkıda Bulundular. YEŞİLYURT-DER’den Mükemmel Etkinlik

kardesleryaziicimasa

Geçtiğimiz yıl kurulan ve kurulduğu günden bu yana özellikle sosyal ve kültürel etkinlikler gerçekleştiren Karapınar Yeşilyurtlular Eğitim Bilim Kültür Dayanışma ve Karacadağı Geliştirme Derneği (YEŞİLYURT-DER), önemli bir etkinliğe daha imza attı.

Dernek etkinlikleri kapsamında, 9 Nisan 2022 Cumartesi günü, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü öğretim görevlisi Prof. Dr. Cem Özkan’ın katılımı ile Ekoloji Köyü etkinliği yapıldı.

Etkinlikte, Prof. Dr. Cem Özkan tarafından Ankara Üniversitesi Çocuk Üniversitesi bünyesinde kurulan Böcek Şenlik Okulunca Yeşilyurt Ortaokulu öğrencilerine, doğada bulunan böceklerin tanıtıldığı ve böceklerin insan yaşamındaki ve ekolojideki önemi üzerine eğitim verildi. Doğada uygulamalı olarak verilen eğitimde öğrencilere bölgede bulunan böcek türleri ve özellikleri, türlerin doğaya katkıları uygulamalı olarak anlatılırken, eğitim sonrasında öğrencilere Çocuk Üniversitesi mezuniyet belgeleri verildi.

Öğrencilere doğa eğitiminin ardından, Prof. Dr. Cem Özkan ve Ziraat Mühendisi Demet Çekin tarafından, Yeşilyurtlu çiftçilere “Tarımsal Üretimde Biyolojik Mücadele” konulu seminer verdi.

Etkinliklere, Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Yaka ve Karapınar protokolü ile siyasi parti temsilcileri de katıldı.

 

-Etkinlikler Çarşamba Gününe Kadar Sürecek-

Yeşilyurt Mahallesinde dernek tarafından düzenlenen etkinlikler, 10 Nisan ve 11 Nisan pazartesi günü de, öğrencilerin de yoğun katılım gösterdiği fidan dikimi ile devam etti. Öğrenciler ve katılımcılar, konuk akademisyenler ile birlikte, daha önceden hazırlanmış ve filizlenmiş meşe palamutlarını, Göktepe Mevkiinde bulunan alanda toprakla buluşturdular. Binlerce meşe palamudunun yanısıra, 500 adet de fidan toprakla buluşturuldu. Dernek başkanı Ekrem Göçmen, gerçekleştirilen bu ağaçlandırma etkinliğinde toplamda 10 dekarlık alanda ağaçlandırma çalışması yapılmış olduğunu söyledi.

-Etkinlik, Sebzecilik Paneli ve Kitap Okuma Etkinliği İle Son Bulacak-

YEŞİLYURT-DER öncülüğünde düzenlenen Ekoloji Köyü etkinliği, 12 Nisan 2022 tarihinde “İyi Tarım ve Organik Tarım Eğitimi” ile sürecek. Panel; dernek binasında yapılacak. Panele, RWTH Aachen Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve aynı zamanda dernek yönetim kurulu üyesi Dr. Demet Çekin, Tarım ve Orman Karapınar İlçe Müdürlüğü Ziraat Yüksek Mühendisi Tuba Aygüneş ve Karapınar Ziraat Odası Başkanı Durmuş Üner konuk olarak katılacak.

13 Nisan 2022 Çarşamba günü ise dernek binasında mahalle sakinleri ile öğrencilerin katılacağı kitap okuma etkinliği düzenlenecek.

(MESUT ŞAHİN – EREĞLİ AJANS)

trendmasa
sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster