Ana Sayfa EREĞLİ 9 Ocak 2023 144 Görüntüleme

Eczacılar Odası Ereğli İlçe Temsilciliğinden İlaç Açıklaması

kardesleryaziicimasa

Konya Eczacılar Odası Ereğli İlçe Temsilciliği, ilaç temininde yaşlanan sıkıntılar ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı.

Konya Eczacılar Odası Ereğli İlçe Temsilcisi Onur Sun, eczanelerde yaşanan ilaç sıkıntısının sorumlusunun eczacılar olmadığını belirttiği açıklamasında şunlara yer verdi: Değerli hemşehrilerimiz ve çok kıymetli hastalarımız; içinde bulunduğumuz kış ayları ve soğuk havalar sebebiyle ülkemizde ve dünyada salgınlar yaşanmakta olup özellikle toplu yaşam ortamlarında viral enfeksiyonlar çok hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Bu sebeple hastanelere ve sağlık kuruluşlarına başvurular son dönemde doğal olarak artmıştır. Buna bağlı olarak eczanelere başvuru oranı da ciddi artış göstermektedir.

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullar sebebiyle artan maliyetler, ham madde ithalatında yaşanan zorluklar, yardımcı madde temininde yaşanan sıkıntılar, ilaç üreticisi firmalardan başlayarak tüm ilaç sektöründe yaşanan tedarik sorunları hastalarımıza kadar ulaşmıştır.

Yaz aylarından bu yana Türk Eczacılar Birliği tarafından defaatle dile getirilen bu sıkıntılar bugünün habercisi olup,27 Kasım tarihinde Ankara’da Büyük Eczacı Mitingi düzenlenerek tüm Türkiye’den 20000’i aşkın kişinin katılımıyla bir kez daha duyurulmuştu. Bunun üzerine 15 Aralık tarihinde ilaç fiyatlarında güncelleme yapılmış ama yeterli olmaması sebebiyle hala ilaç sektörü zor günler yaşamaya devam etmektedir.

Hükümet yetkililerince sıkıntının çözülmesi için çalışmalar yapıldığı bildirilmiş olmakla beraber geçtiğimiz süreçte eczanelerin ellerindeki stoklar da hızla tükenmeye devam etmektedir. Umarız ki en hızlı şekilde bu zor günleri atlatarak sağlıklı,  huzurlu günlere tekrar kavuşuruz.

trendmasa
sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster