Ana Sayfa TÜRKİYE 17 Eylül 2023 341 Görüntüleme

Ekim Ayında Açılacak Mecliste İkinci Torba Yasa Gündeme Gelecek.

kardesleryaziicimasa

Ekim ayında Meclis’in açılması ile birlikte 2. Torba yasanın gündeme geleceği öğrenildi. İkinci torba yasada evlilik kredisi, ev kadınlarına erken emeklilik ve BAĞ-KUR’luya erken emeklilik gibi konular yer alacak. Hazırlanacak olan yeni torba yasada ev hanımlarına emeklilik imkanı gelecek. Dışarda çalışmadığı için emekli olamayan ev hanımlarına, sigortasını ödeyerek emekli olma imkanı getirilecek. Ev hanımlarının sigorta primlerinin üçte birini de devlet ödeyecek. Ev hanımlarının çocuk sayısı da erken emeklilikte referans alınacak bir diğer konu olacak.

-Emekliye Zam Konusunda 3 Seçenek-

Yeni hazırlanacak olan torba yasaya emekliye zam konusu da gündeme gelecek. Emekliye zam konusunda 3 başlık üzerinde duruldu bilgisi edinildi. Buna göre, hazırlanan taslakta,  emekli maaşlarına oransal bir artış yapılması, seyyanen bir zam yapılması veya taban maaşın yükseltilmesi seçenekleri gündemde olacak. Öte yandan, emeklilere Cumhuriyetin 100. Yılına özel 100. Yıl ikramiyesi verilmesi de gündeme alınacak. Verilecek ikramiyenin 5 bin olacağı bildirildi.

-BAĞ-KUR’luya 5 Yıl Erken Emeklilik-

Bağ-Kur’luya erken emeklilik için de düğmeye basıldı. Mevcut şartlarda emekli olabilmesi için 9 bin prim gününü doldurması gereken Bağ-Kur’luya 5 yıl erken emeklilik fırsatı geliyor. 2. torba yasa ile söz konusu prim gününün 7 bin 200’e düşmesi bekleniyor.

Evlilik kredisi ve taşerona kadro düzenlemelerinin de ikinci torba yasa ile Meclis’in gündemine gelecek.

trendmasa
sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster