Ana Sayfa EREĞLİ, YAŞAM 4 Kasım 2022 728 Görüntüleme

Ereğli’de Kendi Adıyla Marka Yaratan Ayla Ateş, Girişimcilik Hikayesini Anlattı

kardesleryaziicimasa

(Haber: Mesut Şahin)

İç Anadolu’nun meşhur hamur yemeklerinden olan ‘sıkma’ denilince Ereğli’de akla gelen ilk marka olan “Ayla’nın Yeri” işletmesinin sahibi Ayla Ateş, girişimcilik hikayesini anlattı.

12 yıl önce atıldığı iş hayatında, daha önce bir fabrikada aşçı olarak çalışan Ayla Ateş; aşçılık sonrasında sıkma-gözleme yapan bir işyerinde çalışmaya başladı. 4 yıl önce de kendi işyerini açan Ayla Ateş, Ereğli’de kendi adını taşıyan bir marka yarattı.

“Kendi İşerimi Açmam Gerektiğini Söyleyenlere Gülüp Geçiyordum”

Kendisine, kendi işyerini açması gerektiğini tavsiye eden yakın çevresinden birçok kişinin olduğunu söyleyen Ayla Ateş, bu tavsiyelere hep gülüp geçtiğini, tavsiyeleri hep kulakardı ettiğini söyledi ve “Yakın çevremdekilerin tavsiyelerine gülüp geçerdim. Başaramayacağım endişesi vardı çünkü. Çalıştığım işyerinde kırıldığım bazı konular gelişince ben de kendimi denemeye karar verdim ve başardım da. Bugün düşünüyorum da, yakın çevremdeki insanların tavsiyelerini keşke daha önce dinleseymişim diyorum” dedi.

-“İnsan Kırıldığında Güçlenir. Ben de Kırıldıkça Güçlendim”-

Ayla Ateş; kadınların, kendi ayakları üstünde durmaları gerektiğini de ifade etti ve “insan kırıldıkça güçlenir. Daha önce çalıştığım yerlerde kırıldığım yerler oldu ve ben her kırıldığımda biraz daha hırs yaptım. Bu da beni her seferinde biraz daha güçlendirdi ve kendi işletmemi açmaya sevk etti. İnsan, birçok şeyi kabul edebiliyor ama başkalarının ezmeye çalışmasına tahammül edemiyor. İşte benim girişimim de, ezilmeye karşı başkaldırmamla başladı.

Eminim, birçok kadın da benim gibi ilk zamanlarda başaramayacağım endişesi ile girişimde bulunamıyorlardır. Ben, tüm kadınlara, girişimci olmalarını ve kendi ayakları üstünde durmalarını tavsiye ediyorum. Kadınlar sahip oldukları cevheri ortaya çıkarmak için kırılmayı beklemesinler” dedi.

-“Ticaret Her Zaman Streslidir Ama Güzeldir”-

4 yıl önce açtığı işletmesinde başarıyı, birlikte çalıştığı ekip arkadaşları ile birlikte yakaladığını da ifade eden Ayla Ateş, ticaretin yapısı gereği stresli bir iş olduğunu ama stresin de ticaretin temel kurallarından olduğunu da sözlerine ekledi.

“Ticaret, inana ayrıca sabretmeyi de öğretiyor” diyen Ayla Ateş, konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı: “Yemek üzerine bir işletmeyiz ve hem içeriye hem dışarıya servis yapıyoruz. Elemanlarımızdan birisi bir gün işe gelemeyecek olduğunda kolları sıvayıp boşluğu doldurmak zorundayız” dedi.

trendmasa
sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster