Ana Sayfa EREĞLİ 13 Ocak 2022 429 Görüntüleme

Ereğli’ye “Kağıt Üretim Tesisi ve Enerji Santrali” Geliyor

kardesleryaziicimasa

-EREĞLİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNDE 98 BİN METREKARE ALANDA KAĞIT ÜRETİM TESİSİ VE ENERJİ SANTRALİ KURULACAK

1999 yılında kurulan ve İzmir’in Tire ilçesinde faaliyet gösteren Barem Ambalaj,  485 milyon TL yatırımla Konya’da kuracağı kağıt üretim tesisinin buhar ve elektrik ihtiyacını karşılamak amacıyla 7 MW’lık kojenerasyon enerji santrali kuracak.

Konya’nın Ereğli ilçesinde kurulacak ambalaj fabrikasının ısı ve elektrik ihtiyacı için 7 MW kapasiteli kömür yakıtlı kojenerasyon santrali kurulacak.

Türkiye ofset baskılı-karton ambalaj sektörü şirketlerinden Barem Ambalaj San. ve Tic. A.Ş., kendi hammadde ihtiyacını karşılamak için Konya İli, Ereğli İlçesi, Ereğli OSB sınırları içinde toplam 98.3 bin m2’lik bir alanda “Kağıt Üretim Tesisi ve Enerji Santrali Projesi”ni hayata geçirmeyi planlıyor.

485 milyon TL değerindeki proje kapsamında 58.000 ton/yıl kağıt üretim kapasiteli atık kağıttan ambalaj kağıdı üretecek tesis kurulacak. Proje kapsamında 1200 m3/gün kapasiteli atıksu arıtma tesisi de inşa edilecek.

KOJENERASYON KAZANINDA İTHAL KÖMÜR YAKILACAK

Ayrıca, kağıt üretiminin yanında gerekli olan ısı ve elektrik ihtiyacı için 7 MWe/37 MWt gücünde akışkan yataklı kojenerasyon enerji santrali kurulacak. Kurulacak kazanda günde 160 ton ithal kömür yakılarak, yakma sonucu oluşan buhardan elektrik üretilecek. Buhar kazanı, akışkan yataklı yakma teknolojisine sahip olacak.

trendmasa
sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster