Ana Sayfa EREĞLİ, TÜRKİYE 1 Ocak 2024 425 Görüntüleme

Eski Eşine Attığı Mesajda Kayınvalideye Hakaret Suçuna Beraat Kararı Temyizde Bozuldu

kardesleryaziicimasa

Konya’nın Ereğli ilçesinde, boşandığı eski eşine mesaj atan ve attığı mesajda eski kayınvalidesi hakkında ithamda bulunan kişiye verilen beraat kararı, Yargıtay 4. Dairesi tarafından bozuldu.

 

Konya’nın Ereğli ilçesinde boşandığı eski eşine whatsapp üzerinden mesaj atan kişi, mesajında, eski kayınvalidesini çocuğundan uzak tutmasını söyledi ve eski kayınvalidesi hakkında “Sapık” kelimesini kullandı. Yazışmanın ardından kayınvalide, damadı hakkında suç duyurusunda bulundu. Ereğli 1. Asliye Ceza Mahkemesi, tarafların karşı karşıya gelmediğini belirterek, işlenen suçun “gıyapta hakaret” olduğuna hükmetti ve damat hakkında beraat kararı verdi.

 

Kayınvalide, mahkemenin beraat kararını temyize götürdü. Temyiz davasına baka Yargıtay 4. Dairesi, Ereğli 1. Asliye Ceza Mahkemesinin verdiği kararı bozdu ve gerçekleşen eylemin, “İleti Yoluyla Hakaret” kapsamına girdiğine hükmetti.

Kararın gerekçesinde, hakaret suçunun, mağdurun huzurunda işleneceği gibi, gıyabında da işlenebileceğini belirtti ve eylemin, “mağduru hedef alan hakaretinin, mağdur tarafından da doğrudan algılanabileceğini biliyor ve istiyorsa, bu durumda suç huzurda işlenmiş sayılacaktır” ibaresine yer verdi.

 

Kararda, Kararda, “Hakaret içeren bir mektup, telefon konuşması veya yazılı bir mesaj huzurda söylenmiş gibi cezalandırılır.” denildi. İleti yoluyla hakaretin huzurda işlenmiş gibi cezalandırılması gerektiğinin altını çizen Yargıtay 4. Dairesi, iletinin mağdurdan başka birisine gönderildiğini ancak tesadüfen mağdur tarafından öğrenildiği durumda hakaret suçunun oluşmayacağını, eylemin, mağdurun olduğu ya da olmadığı durumlarda işlenmesi halinde gıyapta hakaret suçunun ortaya çıkacağını belirtti.

 

Somut olayda ise kişinin, eski eşine attığı mesajın, doğrudan katılan eski kayınvalidesini muhatap aldığı ve kayınvalidesine iletme kastıyla hareket ettiğini belirten temyiz mahkemesi, sanığın, ileti yoluyla hakaret suçunu düzenleyen 125. Maddesi gereğince cezalandırılmasına hükmetti.

 

trendmasa
sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster