Ana Sayfa EREĞLİ 30 Mart 2022 234 Görüntüleme

Hububat Ekili Alanlarda Soğuk Zararları Gözlendi

kardesleryaziicimasa

Ereğli ve çevresinde kış mevsiminin geçtiğimiz yıllara göre daha sert geçmesinden dolayı ekili alanlarda soğuk (don) vurgunu gözlendi.

Havaların ısınması ile birlikte ekipleri ile sahaya inen Ereğli İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Aydın Sarıca, Ereğli’ye bağlı Belkaya Mahallesinde arpa ve buğday ekili alanlarda yaptıkları kontrollerde, hububat ekili alanlarda soğuk (don) zararının gözlendiğini belirtti. Hava sıcaklıklarının mevsim normallerine dönmesinin ardından kontrollerin yeniden yapılacağını ifade eden Sarıca, kontrollerinde yaptıkları gözlemleri şöyle değerlendirdi:  “İlçemizde kış mevsiminin yağışlı ve özellikle geçmiş yıllara göre soğuk geçmesi nedeniyle bazı hububat ekili alanlarda soğuk (don) zararı meydana geldiği gözlemlenmiştir.

İlçe Müdürlüğümüz teknik elemanlarınca Arpa ve Buğday ekili alanlarda yapılan kontrollerde özellikle soğuk hava şartlarına toleransı az olan Larende (arpa) ile Altındane ve Ovidio (buğday) gibi çeşitlerin soğuktan daha fazla etkilendiğinin tespiti yapılmıştır.

Söz konusu ön tespitin ardından hava şartlarının ve sıcaklıkların mevsim normallerine dönmesinden sonra İlçe Müdürlüğümüz teknik elamanlarınca mahallinde tekrar yapılacak olan kontroller neticesinde oluşan soğuk zararının daha net olarak tespiti yapılarak ilgili birimlerle paylaşılacaktır” dedi.

trendmasa
sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster