Ana Sayfa EREĞLİ, KONYA, TÜRKİYE 8 Mart 2023 161 Görüntüleme

ÖSYM; 2023 YKS Başvurularının Başladığını Duyurdu. Başvuru İle İlgili Detaylar İçin Tıklayın

kardesleryaziicimasa

ÖSYM, 2023 yılı YKS başvurularının başladığını duyurdu. 17-18 Haziran 2023 tarihlerinde yapılacak olan YKS için başvurular 23 Mart 2023 tarihinde sona erecek. ÖSYM’nin internet sitesinde yayınlanan 2023 YKS kılavuzuna göre, Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) 17 Haziran 2023 tarihinde, Alan Yeterlilik Testleri (AYT) 18 Haziran 2023 tarihinde sabah oturumunda, Yabancı Dil Testi (YDT) ise 18 Haziran 2023 tarihinde öğleden sonra oturumlarında yapılacak.

Sınav başvuruları, ÖSYM başvuru merkezlerinden veya bireysel olarak ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması’ndan yapabilecek.

2023 Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı’na (2023-MSÜ) başvuran adayların da Milli Savunma Üniversitesine yerleştirme işlemlerine alınabilmeleri için 2023-YKS’ye başvuru yapmaları zorunlu olacak. Ayrıntılı bilgilere, 2023-MSÜ Kılavuzu’ndan ulaşılacak.

Yapılacak olan sınavların sonuçları 20 Temmuz 2023 tarihinde açıklanacak.

-Sınav Ücretlerinde Değişiklik Yok-

YKS ücretlerinde bu yıl bir değişikliğe gidilmedi. TYT, AYT ve YDT oturumlarının her biri için 115 TL ücret ödenecek. Belirlenen süre içerisinde başvuru yapamayan adaylar, 27 Mart-3 Nisan tarihleri arasında açılacak olan geç başvuru avantajından yararlanabilecek. Önceki yıllarda geç başvuru sürecinde alınan yüzde 50’lik ek ücret de bu yıl alınmayacak.
Başvuru ücretleri için son ödeme günü ise 24 Mart olarak belirlendi.

-Deprem Bölgelerinden Başvuran Adaylardan Ücret Alınmayacak-

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş depreminden etkilenen ve afet bölgesi ilan edilen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa, Sivas (Gürün) kentlerinden başvuru yapacak olan adaylardan başvuru ücreti alınmayacak.

Bugünden itibaren 23 Mart’a kadar YKS’ye başvuran ancak AYT veya YDT’ye girmek istemediği için ilgili oturumlara ait seçenekleri işaretlemeyen adaylar, geç başvuru günlerinde bu oturumlara girmek için başvuru yapabilecekler ve geç başvuru sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayabilecekler. Bu tarihler arasında YKS’nin herhangi bir oturumuna başvuru yaparak sınav ücretini yatıran adaylar, sistemde kayıtlı oturum bilgilerini geç başvuru günlerinde değiştiremeyecekler.

Öte yandan ÖSYM’nin yayımladığı 2023 YKS kılavuzuna göre, depremlerin yaşandığı Hatay, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Malatya illerinde YKS yapılmayacak. Adaylar tercih ettikleri ilde sınava girebilecek

ÖSYM BAŞVURU SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYIN

2023 YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SNAVI (YKS) KILAVUZU İÇİN TIKLAYIN

trendmasa
sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster