Ana Sayfa EREĞLİ, YAŞAM 1 Eylül 2023 1479 Görüntüleme

Resmi Gazetedeki İlke Kararına Göre, Akhüyük’te Sondaj Daha Kolay Hale Geliyor.

kardesleryaziicimasa

Ereğli’ye bağlı Akhüyük Mahallesinde yer alan ve Ereğli Belediyesi tarafından, termal tesis oluşturulması amacı ile sondaj çalışmalarına başlanan alan, 27 Ekim 2017 tarih ve 30223 sayılı resmi gazetede yer alan “Korunan alanların tespit, tescil ve onayına ilişkin usul ve esaslara dair yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik gereğince, 24 Ağustos 2023 tarihinde bakanlık onayı ile Nitelikli doğal koruma alanı ilan edildi.

Termal tesis kurulması amacı ile sondaj çalışmalarının yapıldığı alanın da içerisinde yer aldığı karardan sonra, bölgede yapılan sondaj çalışmalarının ne olacağı merak konusu olurken, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının ilke kararı, konuyu aydınlattı.

-Sondaj Çalışmaları Daha Kolay Hale Gelecek-

Akhüyük Termal Tesislerinin de içerisinde yer aldığı doğal koruma alanı ilan edilmesi kararı ile bölgedeki sondaj çalışmalarının ne olacağına dair sorulara, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının 05 Ocak 2017 tarihli “Doğal Sit Alanları Koruma ve Kullanma Koşulları İlke Kararı” aydınlık getirdi. Bakanlığın ilke kararına göre, Akhüyük’te sondaj çalışmaları devam edebilecek. Üstelik sondaj çalışmaları ile ilgili kararlar daha kolay alınabilecek.

Sözkonusu ile kararının B maddesinin ç bendine göre, “Doğal kaynak suyunun isalesine ve jeotermal kaynak suyunun sondaj ve isalesine yönelik uygulamaların ilgili bakanlıkların görüşleri doğrultusunda yapılabilecek.

Aynı maddenin f bendine göre de; Doğal dengenin devamlılığının sağlanması amacı ile ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının görüşleri doğrultusunda alanın özelliğinden kaynaklanan faaliyetler sürdürülebilecek.  

 

trendmasa
sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster