Ana Sayfa EREĞLİ, TÜRKİYE 18 Şubat 2022 380 Görüntüleme

“Şeker Fabrikasından Ereğlili İmalatçıya Neden Şeker Satışı Yapılmıyor?”

kardesleryaziicimasa

CHP Ereğli İlçe Başkanı Veysel Gönülal, Ereğli Şeker Fabrikasının da bağlı bulunduğu Türk Şeker’in özelleştirilen fabrikalarla rekabet gücünü yitirdiği söyledi ve Ereğli Şeker Fabrikasının da 1 aydan fazla süredir imalatçılara şeker vermediğini belirtti.

 

Gönülal, yaptığı açıklamada, Ereğli Şeker Fabrikasının Ereğli dışına kamyonlarla şeker gönderirken Ereğlili imalatçıya neden şeker vermediğini sordu. Şeker alımı için imalatçının ödemesini yapmasına rağmen şeker alamadığını, üstelik para iadesi yapıldığına da dikkat çeken Gönülal, “Ereğlili imalatçının ihtiyacı olan şeker Ereğli Şeker Fabrikası yerine Konya’ya gönderilip, Konya’dan bir toptancının yeniden Ereğli esnafına satmasındaki maksat nedir? Ereğli Şeker Fabrikasından 265 TL’ye çıkarılan şeker için tek bayi ile mi anlaşma yapıldı?” dedi.

Gönülal’ın açıklamasından satırbaşları şöyle:

“Ereğli esnafına çok görülen 5 çuval şekeri Konyalı toptancı kamyonlarla alıp yine Ereğli’ye satarak büyük kar elde edecektir. Bu iddiaların doğruluk derecesi nedir?”

“Organize Sanayi’de özel depoya aylık 155 bin TL, yıllık 1 milyon 860 bin TL kira ve şekerin depoya nakliyesi için 2 milyon 400 bin TL yıllık ücret verildiği doğru mudur? Nakliye ve depoya ödenen 2 yıllık kira ile neden şeker fabrikası içine depo yapılmamaktadır?”

“3 ay önce Şeker Fabrikaları Genel Müdürü Mücahit Alkan ‘Reisimizin arkasındayız. Stoklarımız Eylül ayına kadar doludur. Şeker sıkıntımız yoktur’ diye basına açıklama yapmıştır. Açıklama yapılan günlerde 1500-2000 ton şeker satışı vardır. Bu satış devam etseydi Mart ayı başında fabrikada şeker kalmayacaktı. Fabrika şeker satışını günlük 200 tona düşürerek Ağustos sonuna kadar devam ettirmeye çalışmaktadır. İmalatçılara, üreticiye, ihracatçı firmalara, bisküvi-kek-şeker, lokum, gofret üreticisine Ocak ayından beri şeker satışı neden yasaklanmıştır?”

“Durum böyle olunca marketlerde şeker yok dememek için RFG (rafta fiyat garantili) şeker satışına geçilip, Türkiye’de her ilde bir bayilik oluşturulup bu bayiler üzerinden satış politikası izlemektedir”

“Türkiye’nin en büyük şeker fabrikası olan Ereğli’de 70 bin ton, 2.büyük Ilgın’da 70 bin tona yakın şeker toplamda 10 tane devlet şeker fabrikalarında 400-500 ton şeker kalmıştır. Özelleştirilen şeker fabrikaları 50 kg şeker çuvalını 400-450 TL arasında sattıklarından 1 milyon tona yakın depolarında şeker bulunmaktadır. Devletin özellerle rekabet gücü kalmamış ve halkımız çok yüksek fiyattan evine şeker götürmektedir. Plansız programsız yapılan özelleştirmelerin acısını yine halkımız çekmektedir.”

trendmasa
sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster