Ana Sayfa KONYA, TÜRKİYE 25 Haziran 2022 251 Görüntüleme

Şekere Gelen Yüksek Zam İle İlgili Olarak PANKOBİRLİK’ten Açıklama

kardesleryaziicimasa

Türk Şeker’in şekere yüzde 67 oranında yaptığı zammın adından PANKOBİRLİK’ten açıklama geldi. PANKOBİRLİK’ten yapılan açıklamada, şeker fiyatlarının uzun süredir baskılandığını ve yapılan fiyat düzenlemesinin zaruri bir ihtiyaçtan kaynaklandığı belirtildi.

PANKOBİRLİK’ten konu ile ilgili olarak yapılan açıklama şu şekilde:

Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğü’nün şekere yüzde 67oranında zam yapmasının ardından PANKOBİRLİK’ten şekerin fabrika çıkış fiyatlarında yaptığı düzenlemeye ilişkin açıklama geldi.

PANKOBİRLİK’ten yapılan açıklama şöyle: “Uzun süredir baskılanan şeker fiyatında, Türkşeker tarafından fabrika çıkış fiyatlarında yapılan düzenlemenin, zaruri bir ihtiyacı karşılamakla birlikte şeker üretiminin de devam edebilmesi için üreticilere fırsat verilmesini sağlayacağı kanaatindeyiz.

Maliyetinin altında fiyatla tüketicinin ihtiyacına cevap verilmeye çalışılan şekeri, fiyat düzenlemesi ile Türkşeker maliyetine yakın bir duruma getirmiştir. Bu düzenlemenin mevcut market satış fiyatlarına yansıyacağını düşünmemekteyiz. Maliyet altı satış fiyatlaması devam etmiş olsaydı, pancar üreticisinin de ilerde büyük sıkıntılar ile karşılaşacağı gerçeğinin karşımıza çıkması muhtemeldir. Böylelikle pancar üreticisinin karşılığını alamayacağı kanaatini benimseyeceği ve pancar üretiminin beklenenin altında olabilmesi ile arz-talep dikkate alındığında şeker fiyatının daha da yüksek rakamlara ulaşması beklenebilirdi. Bu yüzden şekere zaruri bir düzenleme yapılması hem üreticinin hem de sektörün tüm paydaşlarının geniş anlamda düşünüldüğünde ülke ekonomisine ve halkın talebiyle arzına daha fazla fayda sağlaması beklenmektedir.

Kamuoyunun bilgisine saygılarımızla arz ederiz.”

trendmasa
sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster