Ana Sayfa EREĞLİ, YAŞAM 7 Eylül 2022 457 Görüntüleme

Sokak Hayvanları Konusunda Belediyeler Hedef Gösteriliyor Ama Aslında Durum Öyle Değil

kardesleryaziicimasa
(Haber: Mesut Şahin)

Son yıllarda Türkiye’nin bütün şehirlerinde görülen sokak köpekleri sorunu, geçtiğimiz günlerde 8 yaşındaki bir çocuğun, başıboş bir köpeğin saldırısına uğraması sonucunda Ereğli’de de gündeme gelmeye başladı. Vatandaşlar, sokak hayvanları ile ilgili olarak Ereğli Belediyesini hedef alan eleştiriler yapsalar da aslında konunun Ereğli Belediyesi ile ilgisinin olmadığını çok az kişi biliyor. Sadece Ereğli Belediyesinin değil, Türkiye’deki hiçbir belediyenin, sokak hayvanların toplamaya yetkisi yok.

-Sokak Hayvanları Neden Barınaklara Toplanamıyor-

Sokak hayvanları ile ilgili ortaya çıkan sorunların ve gelen şikayetlerin, Türkiye’nin tüm şehirlerinde görülmesi, sorunun sadece Ereğli’de olmadığı, dolayısı ile sokak hayvanları konusunun Ereğli Belediyesi ile ilgisinin olmadığı ortaya çıkıyor. Peki, sokak hayvanları neden barınaklara toplanamıyor?

Bu sorunun cevabını ararken, karşımıza 24 Haziran 2004 tarihinde yürürlüğe giren “hayvanları Koruma Kanunu” çıkıyor. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na göre barınaklar, sokak hayvanlarının tedavilerinin, geçici bakımlarının, kısırlaştırma ve kayıt işlemlerinin yapıldığı yerdir. Yasaya göre belediyeler, sokak hayvanlarını geçici bakım, tedavi, kısırlaştırma ve kayıt işlemlerini yaptıktan sonra hayvanları yeniden aldıkları yere bırakmak zorundalar. Sokak hayvanlarını toplayarak barınaklarda uzun süreli tutulmaları, hukuken suç oluşturuyor. Özellikle pandemi sürecinde 5199 sayılı kanuna eklenen maddeler ve pandemi sürecindeki kısırlaştırma faaliyetlerinin yavaşlatılması, sokak köpeklerinin sayılarının artmasına neden oldu.

Son zamanlarda sokak hayvanları ile ilgili olarak tüm Türkiye’de belediyeler hedef gösterilse de, bu konuda belediyelerin maalesef yetkisi yok. Sokak hayvanlarının, özellikle de sokak köpeklerinin toplanabilmesi için yasal değişiklik gerekiyor. 

-Sokak Havanları Sorunu Nasıl Çözülür?-

Sokak hayvanları kategorisinde en çok sorun yaşanan sokak köpeklerinin kimisi zararsız iken kimisi de saldırgan oluyor ve vatandaşların yaralanmalarına sebep olabiliyor. Peki bu sorun neden günden güne daha da büyüyor? Sokak köpeklerinin sayıları neden artışa geçti?

Yazımızın yukarıdaki kısmında, belediyelerin, sokak hayvanlarının bakımını yaptıktan sonra alındıkları yere yeniden bırakmalarının yasal zorunluluk olduğunu belirtmiştik. Belediyeler, bu görevlerinin yanısıra kentin muhtelif noktalarına sokak hayvanlarının beslenebileceği yem kapları koymak ve bu yem kaplarına yem bırakmakla yükümlüdür. Ancak belediyelerin çeşitli noktalara koydukları bu yem kaplarının bilinçsiz vatandaşlarca çalınması veya çöpe atılması, sokak hayvanlarının beslenememesine, dolayısı ile de saldırganlaşmasına neden oluyor. Öte yandan, hayvan besleyen vatandaşların, besledikleri hayvanları, çeşitli nedenlerle belli bir zaman sonra sokağa terk etmeleri, sokak köpeklerinin sayısının artmasına neden olan etkenler arasında yer alıyor.

trendmasa
sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster