Ana Sayfa EREĞLİ 16 Haziran 2022 296 Görüntüleme

Talha Üzer Seçim Çalışmalarına Havai Fişekler ve Kurbanlarla Başladı

kardesleryaziicimasa

-Türkmen, Akhüyük ve baba ocağı Çiller Mahallelerinden Başlayan Talha Üzer, Havai Fişeklerle Karşılandı
-Üzer: “Kooperatifi Üreticilerimize Daha İyi Hizmet Verir Hale Getirdik, Eski Günlerine Döndürmek İsteyenlere Fırsat Vermeyeceğiz”

Ereğli Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı ve Başkan adayı Talha Üzer, 3 Temmuz tarihinde yapılacak olan kooperatif seçimleri için seçim çalışmalarına, kendi köyü’nden start verdi. Seçim çalışmaları kapsamında Türkmen, Akhüyük ve Çiller Mahallesini ziyaret eden Üzer, havai fişeklerle kurban kesilerek karşılandı.

Seçim çalışmalarının ilk gününde yoğun bir ilgiyle karşılanan Talha Üzer, burada üreticilere yönelik yaptığı konuşmada, kooperatif başkanlığı görevi süresince yaptıkları yatırım ve hizmetlere değinirken, kooperatif ile ilgili olarak eleştiri konusu yapılan yüzde 25 peşinat uygulaması hakkında da bilgi verdi.

-“Yüzde 25 Peşinat, Kooperatifin Hizmet Sürekliliğinin Teminatıdır”

Pancar ekicileri kooperatifi başkanı olduğu günden bu yana üreticiler için gerçekleştirdikleri hizmetleri sıralayan Talha Üzer, kooperatif cirosunu ve sermayesini kat kat artırdıklarını ifade ettiği konuşmasında, “100 milyon ciroyla devraldığmız kooperatifin cirosunu 600 milyona çıkardık. Biz devraldığımızda kooperatifin sermayesi 50 milyon iken biz bunu 250 milyona çıkardık. Bölgemizi genişlettik, yeni satış mağazaları açtık. Petrol ofisimizi üreticilerimizin hizmetine sunduk. Süt toplama merkezimizi faaliyete geçirdik” dedi.

Gündeme getirilen, kooperatifin yüzde 25 peşinat konusuna da değinen Talha Üzer, yüzde 25 peşinatın, kooperatifin üyelerine verdiği hizmetin sürekliliğinin teminatı olduğuna dikkat çekti ve şunları söyledi: “Türkiye’de bulunan 31 pancar ekicileri kooperatifinden sadece Ereğli Pancar Ekicileri Kooperatifi vadeli satış imkanı sunuyor. Diğer 30 kooperatif peşin ya da kredi kartıyla satış yapıyor. Biz kooperatif sermayesini 50 milyondan 250 milyona çıkardık. 250 milyon liraya geçtiğimiz yıl 80 bin ton gübre alınabiliyorken bu yıl 20 bin ton gübre alınıyor. Gübreyi vadeli veriyoruz, mazotu, petrol istasyonları bir günlüğüne bile veremiyorken biz 3 aylığına pompa fiyatından veriyoruz. Süt Üreticileri Birliğimizin iflasından sonra, üreticilerimizin süt üretiminde mağdur olmamaları için süt alım işine başladık. Ereğli’de bizden yüksek fiyatta süt alımı yapan yok. Biz bu yüzde 25 peşinatı almasak, verdiğimiz ürünü yerine koyamama gibi bir sıkıntı ortaya çıkacak ve bu da üreticilerimize verdiğimiz hizmeti kısıtlayacak” dedi.

-“Kooperatifi Eski Günlerine Döndürmeyeceğiz”-

Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanlığına aday olan rakibinin, kooperatifi eski günlerine döndüreceğiz yönündeki açıklamalarına da cevap veren Talha Üzer, “Bizden önce kooperatif araçları belli köylerde belli başlı kişilere çalışıyordu. Bugün her köyde her vatandaşa yetişiyor. Biz görevi devraldığımızda kooperatifin petrol istasyonu yoktu, lisanslı deposu yoktu, pancar söküm makinesi yoktu. Çeşitli bölgelerde satış mağazaları yoktu, süt toplama merkezi yoktu, sözleşmeli üretim yoktu. Bütün bu hizmetleri biz kazandırdık. Kooperatifi eski günlerine döndüreceğiz derken neyi kastettiklerini anlayamadık. Tüm bu tesisleri mi kapatacaksınız, üreticinin hizmetine sunduğumuz eleme tesislerini, satış mağazalarını, lisanslı depoyu, söküm makinesini mi satacaksınız, kapatacaksınız… Biz, mücadele ederek genişlettiğimiz üretici hizmet yelpazesini daha da genişletmek için mücadele edeceğiz, savaşacağız. Kooperatifi eski günlerine döndürmeyeceğiz” dedi.

trendmasa
sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster