Ana Sayfa KONYA, TÜRKİYE 8 Kasım 2022 426 Görüntüleme

Tapuda Sistem Değişti. Yeni Sistemde İşlemler Nasıl Yapılacak?

kardesleryaziicimasa

Tapuda elektronik kimlik doğrulama sistemi başladı. Yeni uygulamaya konulan bu sistem ile tapuda sahteciliğin önüne geçilmesi planlanıyor.

Yeni uygulamaya göre, tapu müdürlüklerine işlem için giden vatandaşlar, yeni kimlik kartlarını POS cihazı şeklindeki sisteme takacak. Cihaza takılan kimlik sahibinin bilgileri ile işlem yapmak isteyen kişinin parmak izi sistemden karşılaştırılacak. Böylece işlem yapmak isteyen kişinin doğru kişi olup olmadığı teyit edilmiş olacak.

-Yeni Sistem İle İşlemler Takip Edilebilecek-

Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi ile pek çok mağduriyetin de önüne geçilmesi planlanırken, elektronik kimlik doğrulama sistemi ile TC kimlik belgesi üzerindeki bilgilerin doğruluğu, MERNİS sistemi üzerinden karşılaştırılarak teyit edilecek. Bu uygulama ile doğrulama işlemi, kimlik bilgilerinden değil, kimlik üzerindeki çip üzerinden sağlanmış olacak.

-Eski Kimlikleler İşlem Yapılabilecek Mi?-

Yeni sistemde, çipli kimlik kartlarının EKDS cihazına takılarak kimlik doğrulanması yapılacağından, işlemler için yeni kimlik kartının olması zorunlu oluyor. Yeni kimlik kartlarının çip kısmında eksiklik, çatlaklık veya yıpranma olması ve bunun da EKDS sisteminde kimlik doğrulamayı engellemesi halinde nüfus müdürlüklerinden randevu alınarak geçici kimlik belgesi ile imzaya gelinmesi gerekecek.

trendmasa
sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster