Ana Sayfa KARAPINAR, KONYA, TÜRKİYE, YAŞAM 26 Haziran 2022 305 Görüntüleme

Yeşilyurtlu Öğrencilerin Doğaya Armağanları Yeşermeye Başladı

kardesleryaziicimasa

Konya’nın Karapınar ilçesi Yeşilyurt Mahallesinde faaliyet gösteren Yeşilyurtlular  Eğitim, Bilim, Kültür, Dayanışma ve Karacadağ’ı Geliştirme Derneği öncülüğünde geçtiğimiz Ekim ayında öğrenciler tarafından toprakla buluşturulan meşe palamutları fidana dönüştü.

Yeşilyurtlular Derneği tarafından geçtiğimiz sonbahar mevsiminde Karacadağ üzerindeki meşe ormanlarından toplanan meşe palamutları toprağa gömülmüş ve ilkbaharda çıkarılarak, yine dernek öncülüğünde; RWTH Üniversitesi öğretim görevlisi Ziraat Mühendisi Demet Çekin ile Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Cem Özkan ile Karapınar Ziraat Odası ve İlçe Tarım Müdürlüğü yetkililerinin de katıldığı etkinlik ile 10 Nisan tarihinde Göktepe mevkiinde önceden belirlenen 10 dekarlık alanda toprakla buluşturulmuştu.

Nisan ayında ekilen tohumlar, aradan 2 ay gibi kısa bir süre geçmesine rağmen birer fidana dönüştüler. Minik öğrencilerin toprakla buluşturduğu ve yılın da bol yağışlı geçmesinin etkisi ile binlerce meşe palamutu, Karacadağ’ın ormana dönüştürülmesinde önemli bir adım oldu.

Dernek yetkilileri, bu tür etkinliklerin devam edeceğini, öğrenciler başta olmak üzere bölgedeki vatandaşlarda doğa bilincinin artırılmasına yönelik uygulamalı çalışmaların daha fazla katılımla gerçekleştirileceğini kaydettiler.

trendmasa
sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster