ResimLink - Resim Yükle
Ana Sayfa EREĞLİ, TÜRKİYE 11 Şubat 2022 221 Görüntüleme

Yükseköğrenim Sınavında Baraj Puanlar Kaldırıldı, Sınav Süreleri Değişti

ResimLink - Resim Yükle
kardesleryaziicimasa

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, sosyal medya hesabında yaptığı duyuruda, TYT ve AYT baraj puanlarının kaldırıldığını belirtti.  Aygün, öte yandan 2022 yılında uygulanacak YKS’de sınav sürelerinin de değiştiğini duyurdu.

YÖK’ten yapılan açıklamada, alınan yeni kararlara göre SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türlerinde sınav puanı hesaplanması için uygulanmakta olan TYT puan türünde 150 puan almış olma şartı ile yerleştirme puanlarının hesaplanmasında TYT puan türü için 150, SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türleri için 180 olan sınav puanı barajı uygulamasının kaldırıldığı bildirildi.

Bu yıldan itibaren ilgili puan türlerinde sınav puanı hesaplanan tüm adaylar için ortaöğretim başarı puanının eklenerek yerleştirme puanının hesaplanacağı ifade edildi.

Öte yandan adaylar, önceki yıllarda olduğu gibi sınav puanına orta öğretim başarı puanı eklenerek oluşacak yerleştirme puanıyla, puan üstünlüğüne göre yerleşme imkanı elde edecekler.

Yeni kararla birlikte 18 Haziran 2022 tarihinde yapılacak olan TYT Sınavının süresi de 30 dakika uzatılarak 135 dakikadan 165 dakikaya yükseltildi.

trendmasa
ResimLink - Resim Yükle
sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster