Ana Sayfa EMİRGAZİ, YAŞAM 26 Kasım 2022 390 Görüntüleme

Emirgazi Belediyesi Bir Projeye Daha Öncülük Etti. Kültürel Mirasın Korunmasına Yönelik Kurs Başlıyor

kardesleryaziicimasa
(Haber: Mesut Şahin)

Konya’nın Emirgazi ilçesinde geleneksel el sanatlarının korunmasına yönelik, Emirgazi Belediye Başkanlığı tarafından hazırlanan proje kabul edildi. Proje ile, el sanatlarının korunmasına yönelik kurs eğitimleri verilecek.

İlçede yaygın olan ancak son yıllarda teknolojiye yenik düşen halı dokumacılığının korunması ve gelecek nesillere aktarılması noktasında, Emirgazi Belediyesi öncülüğünde hazırlanan proje geçtiğimiz aylarda KOP başkanlığına sunulmuştu.

Emirgazi Belediyesi öncülüğünde hazırlanan ve ilçe kaymakamlığı ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünün de proje ortakları arasında yer aldığı “Geleneksel El Sanatları Mirasının Korunması Projesi”nin kabul edilmesinden sonra, ilçede dokumacılık eğitimi, kök boya eğitimi, dokuma motif ve desen eğitimi kursu için başlayan müracaatlar dün itibari ile son buldu.

KOP Konya Bölge Kalkınma İdaresinde finanse edilecek olan kurs, Emirgazi Tarım ve Orman ilçe Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ortaklığında düzenlenecek.

-Başkan Koçak’tan Teşekkür Açıklaması-

İlçede tüm girişimcilik faaliyetlerine destek vermesi ile bilinen ve bu proje için de ön ayak olan projenin hazırlanmasına öncülük eden Emirgazi Belediye Başkan Nurişen koçak, proje ile ilçede unutulmaya yüz tutmuş olan halı dokumacılığı ile halı dokumacılığının temel malzemesi olan, aynı zamanda kültürel bir miras olan kök boyacılığı mirasının yeniden canlanacağını söyledi.

Açıklamasında, projeye katkı sağlayanlara da teşekkür eden Emirgazi Belediye Başkanı Nurişen Koçak, konuyla ilgili açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “Faaliyetlerimiz ile kültürel mirasımız olan dokumacılık sanatı ve ürünlerimizin korunması, genç nesillerimize aktarılarak yaşatılması, geçmişte olduğu gibi koyun yünlerimizin asma yaprağı, ceviz kabuğu, palamut meşesi gibi kök boyama tekniği ile tekrar üretime kazandırılması, genç kız ve kadınlarımıza mesleki eğitimler verilerek kalifiye iş gücü ve evlerde üretim noktaları oluşturulması gibi hem kültürel canlılık hem ekonomik kazanç getiren bir etkinlik yapılması sağlanmış olacak.  Projemize katkı sağlayan KOP Başkanlığına, Kaymakamlığımıza, Proje ortaklarına, eğitimci desteği veren Ereğli Belediye Başkanımız Hüseyin Oprukçu’ya teşekkür ediyorum” dedi.

trendmasa
sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster