Ana Sayfa KONYA, TÜRKİYE 10 Ekim 2022 186 Görüntüleme

İnfaz Yasasında Yeni Düzenleme Geliyor. Artık Cezasız Suç Kalmayacak

kardesleryaziicimasa

Kamuoyunda suçlulara yönelik cezasızlık algısının ortadan kaldırılması için yeni infaz yasası hazırlanıyor. Hazırlanacak olan yeni infaz yasası ile, kadına, çocuğa ve sağlık çalışanlarına şiddet ile hakaret ve trafik magandalığı gibi suçlarda infazlar yeniden ele alınacak.

Mevcut İnfaz yasasında hükmün açıklanmasının ertelenmesi ya da hapis cezasının para cezasına çevrilmesi, cezası az olan suçlarda şüphelilerin veya sanıkların cezaevine girmeden serbest bırakılmasına neden oluyorken, yeni hazırlanacak olan yasa ile Kadına, çocuğa, sağlık çalışanına şiddet, trafik magandalığı, hırsızlık, dolandırıcılık, tehdit ve hakaret gibi suçlar mercek altına alınacak. Kamuoyunda tepkilere neden olan bu suçlarda erteleme ya da hapis cezasını para cezasına çevirme hükmü uygulanmayacak. Suç işleyenin, 1 gün dahi olsa cezaevine girmesi sağlanacak.

Yeni düzenlemede infaz sürelerinin de yeniden ele alınması öngörülürken, yeni yasa için Belçika ve Hollanda modelleri incelenerek bu modellere benzer bir infaz modeli hazırlanacak. Böylelikle, kamu yararına çalışma yükümlülüğü de daha aktif hale getirilmiş olacak.

trendmasa
sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster