Ana Sayfa KONYA, TÜRKİYE 23 Ağustos 2022 334 Görüntüleme

Tarım ve Orman Bakanlığı, Yeni Projesini Ekim Ayı’nda Meclise Sunacak

kardesleryaziicimasa

Tarım ve Orman Bakanlığı, bir süredir üzerinde çalıştığı sözleşmeli tarım ile ilgili detayları paylaştı. Buna göre, ekilecek alanların tümünde planlama yapılacak ve çitçi, hangi ürünü ekeceğini devlete önceden bildirecek. Böylelikle, ekilen ürünün elde kalması ve zarar edilmesi önlenmiş olacak. Yeni modelde ayrıca stratejik ürünler ve arz açığı olan ürünlerin ekimine öncelik sağlanacak. İhtiyaç duyulan ürünlere olan talep de göz önünde bulundurularak ekim izni verilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan plana göre, bakanlık, arz açığı olan ürünleri belirleyerek çiftçiyi yönlendirecek. Devletin onay verdiği ürünün ekilmesi durumunda üreticiye çeşitli destekler verilecek. Tarlasına ekeceği ürünü devlete önceden bildirmeyen çiftçiye ise çeşitli yaptırımlar uygulanabilecek.

-Tarım Arazilerinde Mülkiyet Hakkı İle Kullanım Hakkı Ayrılacak-

Tarım ve Orman Bakanlığı, hazırladığı yeni proje ile atıl halde olan tarım arazilerinin aktif hale gelmesini de sağlayacak. Buna göre, Tarım arazilerinin boş kalmasının önüne geçilmesi için mülkiyet hakkıyla kullanım hakkını birbirinden ayıran bir düzenleme de yapılacak. Böylece tarım arazilerinin atıl hale gelmesinin önüne geçilecek.

Hazırlanan proje taslağı, Ekim ayında meclis gündeminde olacak.

trendmasa
sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster