Ana Sayfa YAZARLAR 18.05.2022 754 Görüntüleme

Davul Başkasının Boynunda, Tokmak Başkasının Elinde Olunca

kardesleryaziicimasa

Yürürlüğe girdiği 2014 yılında bu yana yerel yönetimler açısından kargaşadan ve hizmet aksamasından başka bir getirisi olmayan 6360 sayılı Büyükşehir Yasası’nın uygulamada yetersiz kalışının eksiklerini Ereğli ve Ereğli gibi büyük taşra ilçelerinde yaşayan herkes hissediyordur.

Yetkileri, gelirleri ve gücü, büyükşehir merkez belediyelerine ağırlık vererek dağıtan yasanın oluşturduğu iki başlı belediyelik, ilçe belediyelerinin bir nevi görmezden gelinmesine, yok sayılmasına neden oluyor. Bu da ilçe belediyelerinin yerinden yönetim ve hizmet uygulamalarının aksamasına neden oluyor.

Daha geniş kapsamlı, daha hızlı hizmet getirmesi beklenen Büyükşehir Yasası, geldiğimiz noktada maalesef ilçe belediyelerinin eline ayağına dolaştı. İlçe belediyeleri, kendi merkezlerinde yapacağı birçok çalışma ve hizmet için Büyükşehir Belediyesi’nden onay çıkmasını bekliyor.

Ereğli Belediyesi, kendi meclisinden geçirdiği hizmet kararlarının Konya Büyükşehir Belediye Meclisinde gündeme alınmamasından veya alınsa da reddedilmesinden kaynaklı hizmet mahrumiyetini yaşayabiliyor. Ereğli gibi 150 bin nüfuslu bir ilçenin sokağından başka belediye, caddesinden başka belediye, suyundan kanalizasyonundan başka kurum, mezarlıklarından başka kurum sorumlu iken, işler maalesef ki aksıyor.

Ereğli Belediyesi, bir yandan Büyükşehir Belediyesinin sorumluluk alanları ile kendi sorumluluk alanları arasında mekik dokumak zorunda kalırken, öte yandan da Büyükşehir Belediyesinin sorumlu olduğu alanlar için dahi belediye kapısını aşındıran vatandaşlara dert anlatmakla zaman kaybediyor.

Bu noktada Büyükşehir Belediyesi meclisinde Ereğli’yi temsil eden büyükşehir belediye meclis üyelerine de büyük görev düşüyor. Ereğli’ye yapılması gereken ve Ereğli Belediye meclisinin kabul ettiği bir maddenin, Konya Büyükşehir Meclisinde Seydişehirli, Beyşehirli, Bozkırlı, Akşehirli gibi, Ereğli ile ilgisi olmayan Büyükşehir Belediye Meclis üyelerinin reddine maruz kalmasını önlemeleri gerekli.

Neticede yapılması planlanan hizmet Ereğli’ye ve Ereğli halkınadır. Yapılacak hizmetin başarısı Cumhur ittifakınadır, yavaşlayan hizmetin hezimeti de yine Cumhur İttifakınadır.

trendmasa

Yorumlar

sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster