Ana Sayfa YAZARLAR 12.06.2022 631 Görüntüleme

Öve Öve Bitiremediğiniz Ovacık Belediyesinin 5 Kat Fazlasını Yapan Ereğli Belediyesini Takdir Edemediniz Mi?

kardesleryaziicimasa

Türkiye’nin son yıllardaki en önemli sorunlarından birisi üretimdir.

Son zamanlarda yaşadığımız ekonomik darlığın temel sebebinin üretim eksikliği olduğunu, ekonomik ferahlamanın temel şartının da, ekilebilir tüm arazilerde tarım yapılması gerektiğini de az çok hepimiz kavradık.

Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu, geçtiğimiz aylarda üretime yönelik bir proje başlattı. Adabağ Mahallesinde 3 milyon metrekare (3 bin dekar) arazi üzerinde fide dikimi yaparak organik sebze üretimi noktasında güzel bir adım attı.

Süreç nasıl işledi peki?

Daha önce TOKİ’ye tahsisli olan arazi, Başkan Oprukçu’nun yaptığı görüşmeler sonucunda, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un onayı ile yılbaşından önce Ereğli Belediyesine tahsis edildi. Mart ayı sonunda da Ereğli Belediyesi, ziraat fakültesi işbirliğinde burada bir organik tarım sahası oluşturmayı planlayarak Necmettin Erbakan Üniversitesi ile protokol imzaladı. Nisan ve Mayıs ayında da bu arazinin tarıma elverişli hale gelmesi için gereken çalışmalar yapıldı. Elektriği, kuyusu, fide temini gibi 2 ay içerisinde yapılması güç olan çalışmalar hızlandırılarak tamamlandı. Geçtiğimiz hafta da fide dikimine başlandı. 3 Milyona yakın sebze fidesi organik üretim için toprakla buluştu.

Yalnız; Ereğli Belediyesinin 3 milyon metrekare arazi üzerinde başlattığı tarım, Tunceli-Ovacık Belediye Başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu’nun 650 bin metrekare alan üzerinde başlattığı tarım çalışması kadar destek bulmadı.

Kimden?

Her fırsatta üretim diye bağıran ve Maçoğlu’nun yaptığı tarımı yere göğe sığdıramayan, sol kesim ağırlıklı olmak üzere muhalefetten ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Üretin” afişlerini sosyal medya hesaplarında boy boy paylaşan iktidar partisi temsilcilerinden…

İdari alandaki konulara sadece siyasi pencereden bakmamak gerektiğini düşünerek; ülkede üretimin önemini en iyi anladığımız şu günlerde, Tunceli Belediye Başkanının yaptığı tarımın 5 katı kadar büyüklükte bir alanda üretim seferberliği başlatan Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu’nun, Ereğli’de organik tarım adına başlattığı bu çalışma, en azından kuru yavan da olsa bir tebriği, bir teşekkürü hak etmedi mi?

Üretim demiyor muydunuz? Alın size üretim…  Hem de organik…

Böyle bir üretim hamlesi ile ilgili görüşlerini belirtemeyen muhalefetin elini kolunu bağlayan ne bilmiyoruz ama, bundan sonra üretim nutukları atarken iki kere düşünsünler.  Söylediklerimizle yaptıklarımız ne kadar örtüşüyor diye.

Tarım çalışması başlayalı günler oldu, acaba bir açıklama yaparlar, bir görüş bildirirler mi diye bekledik ama ağzını açan olmadı… Ereğli Belediyesinin bu tarım girişiminin övmeye ihtiyacı yok tabi. Neticede bu projenin önemi de çok değil birkaç ay sonra anlaşılacak. Ama insan da merak ediyor, tarım davulcusu, üretim nutukçusu olanlar nerede diye.. Oprukçu’nun açtığı bu tarım arazisini, kendisinden sonra gelecek olan belediye başkanları da kullanacak, Oprukçu, bu konuda haleflerine de iyi bir üretim sahası bırakmış oldu. Ama övdükleri komünist belediye başkanı gibi üretemezler, yerdikleri Oprukçu gibi üretemezler, o ayrı konu. Neticede Ereğli’nin üretim  geleceği için bırakılmış bir miras sözkonusu olacak.

trendmasa

Yorumlar

İlginizi çekebilir

Ereğli, Belediyene Sahip Çık.

Ereğli, Belediyene Sahip Çık.

sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster